Ավելի քան 50 ընկերություն ներկայացուցչությունները տեղափոխել է Ռուսաստանից Ղազախստան
Այս տարի Ռուսաստանից Ղազախստան է տեղափոխվել ավելի քան 50 միջազգային ընկերություն։ Այս ցուցանիշը չորեքշաբթի օրը հայտարարել է հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։ Միաժամանակ Ղազախստանի ղեկավարը կարծում է, որ խոշոր քաղաքներում նման ճյուղերի կենտրոնացումն արդյունավետ չէ։
Նա առաջարկել է տարածաշրջանային իշխանություններին մշակել նման գրասենյակների տեղադրում Ալմաթի քաղաքի մոտ BAKAD-ի (Մեծ Ալմաթիի օղակաձև ճանապարհի) պարագծի երկայնքով: Նման դասավորվածությունը կօգնի բարելավել տարածաշրջանի տնտեսության վիճակը, կարծում է Տոկաևը։
Հոկտեմբերի սկզբին հաղորդվում էր, որ մոբիլիզացիայի ֆոնին Ղազախստան է մտել ավելի քան 200 հազար ռուսաստանցի (2022 թվականի սեպտեմբերի 21-ից ի վեր): Այս թիվը տվել է Ղազախստանի ներքին գործերի նախարարությունը՝ հավելելով, որ նրանցից 147 հազարն արդեն լքել է հանրապետությունը։
Ղազախստանի դեպարտամենտի ղեկավար Մարատ Ախմետժանովը հավելել է, որ այս ընթացքում երկրից արտաքսվել է Ռուսաստանի Դաշնության յոթ քաղաքացի։ Խոսքը սահմանն ապօրինի հատած անձանց, ինչպես նաև սեփական երկրում հանցագործություն կատարած քաղաքացիների մասին է։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել նաև, որ Կենտրոնական բանկը նախատեսում է պարզեցնել դրամական փոխանցումները դեպի Հայաստան և Ղազախստան։ Խոսքը FPS (Fast Payment System) միջոցով կատարված փոխանցումների մասին է։