ԵՄ-ն գազապահեստարանները լցրել է գրեթե 95,5%-ով
Եվրոպական երկրները շարունակում են նվազագույն տեմպերով լցնել իրենց ստորգետնյա գազապահեստարանները։ Այս պահին նրանց պահուստներն արդեն գերազանցել են 95%-ը։
Սա բխում է ԵՄ գազի ենթակառուցվածքի օպերատորների ասոցիացիայի տվյալներից։ Եվրոպական UGS-ի օբյեկտներն այժմ լցված են 95,43%-ով, այնտեղ պահվում է 103,6 միլիարդ խորանարդ մետր գազ։
Պաշարների համալրման հարցում առավել հաջող են հանդես եկել Գերմանիան (23,8 մլրդ խմ), Իտալիան (17,9 մլրդ) և Ֆրանսիան (12,9 մլրդ), ինչպես նաև Ավստրիան (8,8 մլրդ խմ): Նրանք պահեստավորել են ԵՄ-ի գազի պաշարների ավելի քան 60%-ը:
UGS-ի հզորությունը Եվրոպայում գնահատվում է 110 միլիարդ խորանարդ մետր: Ձմռանը այդ պաշարները կարող են ապահովել համայնքի երկրներում սպառվող գազի մինչև 30%-ը։
Նոյեմբերին «Գազպրոմը» հայտարարել էր, որ նույնիսկ ստորգետնյա պահեստարանների ամբողջական լցումը չի երաշխավորում, որ ԵՄ-ն հաջողությամբ կհաղթահարի ջեռուցման սեզոնը։ Ընկերությունը նշել է, որ այս տարի եվրոպական UGS օբյեկտների ծանրաբեռնվածությունն ավելի մեծ կլինի, քան նախկինում։ Դրա վրա ազդում են փոխված լոգիստիկան և գազի մատակարարման աղբյուրները։