Ազգային բանկ, երկաթուղի... Կանադան Բելառուսի դեմ նոր պատժամիջոցներ է սահմանել
Կանադայի կառավարությունն ընդլայնել է Բելառուսի դեմ պատժամիջոցները։ Ցանկում ներառված են ևս 16 ձեռնարկություններ և կազմակերպություններ և 22 անձ։ Այս մասին հայտնում է Կանադայի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Ինչպես նշված է նոր պատժամիջոցների հիմնավորման մեջ, Կանադան կարծում է, որ «Բելառուսի Հանրապետության գործողությունները հանդիսանում են միջազգային խաղաղության և անվտանգության լուրջ խախտում, որը հանգեցրել է կամ կարող է հանգեցնել լուրջ միջազգային ճգնաժամի»:
Բելառուսի Ազգային բանկը և հետևյալ բանկերը ավելացվել են պատժամիջոցների ցանկին.
«Բելառուսի Հանրապետության զարգացման բանկ» ԲԲԸ,
ZAO Alfa-Bank (Բելառուս)
«ՄՏԲանկ» ՓԲԸ,
«Պարիտետ Բանկ» ԲԲԸ
Ցուցակը կազմած ձեռնարկություններից գրեթե բոլորը ռազմական են.
Բելառուսական երկաթուղի,
«Alevkurp» ԲԸ (մասնագիտանում է զարգացման և արդիականացման գիտական ​​աշխատանքների իրականացման, նոր ռադիոտեղորոշիչ համակարգերի, զենքի կառավարման համակարգերի ստեղծման մեջ,
Actual Security Solutions LLC (արտադրում է անվտանգության ապահովման տեխնիկական միջոցներ, հակաահաբեկչական գործունեություն, տեղեկատվության պաշտպանություն, ռադիոմոնիթորինգի համալիրներ, ռադիո արտանետումների աղբյուրների ուղղության հայտնաբերում և արգելափակում, էլեկտրամագնիսական միջավայրի վերլուծություն, ներառյալ ռազմական և երկակի օգտագործման),
ԲԲԸ Gomel Design Bureau Luch (արտադրում է հաղորդող և ընդունող ալեհավաքներ, մի քանի հաղորդիչներից ազդանշանների համակցման սարքեր և այլն),
«KB Radar» ԲԲԸ (առաջատար ընկերություն Բելառուսում ռադարների, ռադիոյի, էլեկտրոնային հետախուզության և էլեկտրոնային պատերազմի ժամանակակից սարքավորումների մշակման և արտադրության ոլորտում),
Մինսկի անիվավոր տրակտորների գործարան - OAO «Volat» (ավտոմոբիլային սարքավորումների, ներառյալ ռազմական տեխնիկայի արտադրող),
OJSC AGAT - Control Systems, «Geoinformation Control Systems» հոլդինգի կառավարող ընկերություն (ավտոմատացված կառավարման համակարգերի արտադրություն, ապարատային և ծրագրային համակարգեր, կապի և տվյալների փոխանցման միջոցներ, համակարգչային տեխնոլոգիաներ, գործիքավորում),
«Ագաթ-Համակարգ» ԲԲԸ (արտադրում է հատուկ ռադիո և մետաղալարային կապի միջոցներ),
դիվերսիֆիկացված գիտահետազոտական ​​և արտադրական մասնավոր միավոր «Tetraedr» ձեռնարկություն (մասնագիտանում է համալիր տեխնիկական արտադրանքի մշակման, արտադրության և վաճառքի մեջ),
«Վոլատավտո» ԲԲԸ (ինժեներական ընկերություն, որը մշակում է շարժական հարթակներ ռազմական տեխնիկայի, շարժական համալիրների, ռեակտիվ համակարգերի արձակման սարքերի համար),
UE Plant of Precision Electromechanics (հրթիռային զենքերի մշակման և արտադրության գլխավոր ձեռնարկությունը, ներառյալ V-200 Polonez բազմակի արձակման հրթիռային համակարգը և V-300RK Polonez-M հրթիռային համակարգը)
Ընդհանուր առմամբ, կանադական պատժամիջոցների ցանկում այժմ կան 55 բելառուսական ձեռնարկություններ և կազմակերպություններ։
Բելառուսի զինված ուժերի և իրավապահ մարմինների բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ու ղեկավարները ավելացվել են այն անձանց ցուցակին, ում Կանադան մեղավոր է համարում խաղաղության և անվտանգության լուրջ խախտման համար.
Նատալյա Կոչանովա - Հանրապետության խորհրդի նախագահ,
Վլադիմիր Անդրեյչենկո - Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ,
Նիկոլայ Ռոգաշչուկ - Նախագահի գծով փոխտնօրեն, Լուկաշենկոյի նախկին օգնական - Գոմելի շրջանի տեսուչ,
Օլեգ Բելոկոնև - Ներկայացուցիչների պալատի ազգային անվտանգության մշտական ​​հանձնաժողովի նախագահ, Գլխավոր շտաբի նախկին պետ,
Յուրի Շուլեյկո - Բրեստի տարածաշրջանային գործադիր կոմիտեի նախագահ,
Իվան Կրուպկո - Գոմելի տարածաշրջանային գործադիր կոմիտեի նախագահ,
Պետր Կիրիչենկո - Գոմելի քաղաքային գործադիր կոմիտեի նախագահ,
Վլադիմիր Մորոզով - Բելառուսի երկաթուղիների ղեկավար,
Դմիտրի Գորա - Քննչական կոմիտեի ղեկավար,
Ալեքսեյ Լյախնովիչ - տրանսպորտի և կապի նախարարի առաջին տեղակալ,
Վիկտոր Գուլևիչ - Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ,
Իգոր Դեմիդենկո - Արևմտյան օպերատիվ հրամանատարության հրամանատար,
Վլադիմիր Կուպրիյանյուկ - շտաբի պետ - Արևմտյան օպերատիվ հրամանատարության հրամանատարի առաջին տեղակալ,
Վադիմ Դենիսենկո - Հատուկ գործողությունների ուժերի հրամանատար,
Անդրեյ Նեկրաշևիչ - Զինված ուժերի մարտական ​​պատրաստության գլխավոր տնօրինության պետ,
Անդրեյ Լուկյանովիչ - ՌՕՈՒ և ՀՕՊ զորքերի հրամանատարի տեղակալ - ավիացիայի ղեկավար,
Վլադիսլավ Բրուև - Գոմելի սահմանային խմբի ղեկավար,
Օլեգ Էյբատով - Մոզիր սահմանային ջոկատի ղեկավար մինչև 2022 թվականի օգոստոսը,
Դմիտրի Վիննիկով - Պինսկի սահմանային ջոկատի պետ,
Յուրի Պիժիկ - 61-րդ կործանիչ ավիաբազայի հրամանատար,
Ալեքսանդր Լոզիցկի - 65 408 զորամասի հրամանատար (Լունինեց օդանավակայան),
Ալեքսանդր Պաշկևիչ - 65 408 զորամասի շտաբի պետ (Լունինեց օդանավակայան):
Այժմ Բելառուսի 181 ներկայացուցիչ գտնվում է Կանադայի պատժամիջոցների տակ, որոնցից 85-ը պատերազմին մասնակցելու համար, մնացածը՝ մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների համար։
Հիշեցնենք, որ Բելառուսի դեմոկրատական ​​ուժերի առաջնորդ Սվետլանա Տիխանովսկայան այս օրերին պաշտոնական այցով գտնվում է Կանադայում։ Ավելի վաղ National Post-ին տված հարցազրույցում քաղաքական գործիչը հայտարարել էր, որ Կանադան պետք է փակի այն բացերը, որոնք թույլ են տալիս Բելառուսի իշխանություններին շրջանցել նախկինում սահմանված պատժամիջոցները։ Տիխանովսկայան Կանադայի իշխանություններին կոչ է արել սինխրոնիզացնել իրենց սահմանափակումները ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ։
Բացի այդ, քաղաքական գործիչն ասել է, որ այցի արդյունքներից հետո ինքը ցանկանում է հասնել Կանադայի աջակցությանը Բելառուսին.