Կանադան սկսում է Ռոման Աբրամովիչի ունեցվածքը ձերբակալելու և առգրավելու գործընթացը
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին երկուշաբթի օրը հայտարարեց, որ կդիտարկի ռուս գործարար Ռոման Աբրամովիչի ակտիվները բռնագրավելու նպատակով հայցի դիտարկումը, ով Կանադայի կողմից Ռուսաստանի դեմ կիրառված պատժամիջոցների տակ է։
Canada.ca-ի փոխանցմամբ՝ խոսքը Աբրամովիչի կողմից վերահսկվող Granite Capital Holdings Ltd.-ի՝ 26 մլն դոլարի կալանման հնարավորության մասին է։ Դատարանի դրական որոշման դեպքում այս գումարը կարող է օգտագործվել Ուկրաինան վերականգնելու և տուժած ուկրաինացիներին փոխհատուցելու համար։
«Մենք վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ աջակցելու Ուկրաինային այնքան ժամանակ, որքան դա կպահանջվի»,- ասել է Ջոլին։