«Հյուսիսային հոսք»-ի վերանորոգման արժեքը կկազմի առնվազն 500 միլիոն դոլար
«Հյուսիսային հոսք» գազատարի պայթեցված բլոկների վերականգնման արժեքը կկազմի առնվազն 500 միլիոն դոլար, հայտնում է New York Times-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրին։
Հայտնի է, որ Nord Stream օպերատորը՝ Nord Stream AG-ն, սկսել է գնահատել վերանորոգման արժեքը դեկտեմբերի վերջին։ Հասկանալ, թե որքան խողովակներ կարող են ենթարկվել աղի ջրին, և արդյոք հնարավոր է գազատար գործարկել, դա այն խնդիրներից է, որով զբաղվում են ռուս փորձագետները։
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ գազատարների վերանորոգումը հնարավոր է։ Նովակը նշել է, որ այժմ անհնար է գոնե որոշակի ճշգրիտ կանխատեսումներ տալ գազատարի վերականգնման ժամկետների մասին, հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի վերջին պայթյուններ են տեղի ունեցել «Հյուսիսային հոսք»-ում և «Հյուսիսային հոսք 2»-ում, ինչի արդյունքում «Հյուսիսային հոսք 2»-ի միայն մեկ գիծն է անվնաս մնացել, սակայն, ըստ նախագահ Պուտինի, դրա գործարկումը դժվար թե հնարավոր լինի:
Այնուհետև շվեդ հետազոտողները գազատարի արտահոսքի և պայթյունի վայրում պայթուցիկի հետքեր են հայտնաբերել, սակայն պայթյունի կազմակերպիչը դեռևս հայտնի չէ։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի վերջին «Հյուսիսային հոսք»-ում և «Հյուսիսային հոսք 2»-ում որոտացել են պայթյուններ, որոնց հետևանքով «Հյուսիսային հոսք 2»-ի միայն մեկ շարանը ողջ է մնացել, սակայն, ըստ նախագահ Պուտինի, դրա գործարկումը դժվար թե հնարավոր լինի։
Այնուհետև շվեդ հետազոտողները պարզել են, որ գազատարի արտահոսքի և պայթյունի վայրում պայթուցիկի հետքեր են հայտնաբերվել, սակայն պայթյունի կազմակերպիչը դեռևս հայտնի չէ։