Արժույթի պահուստները թույլ կտան Ռուսաստանին պայքարել մինչև 3 տարի. #Bloomberg
Ռուսաստանը կկարողանա պատերազմը շարունակել մոտ երեք տարի, եթե Կրեմլի նավթային եկամուտների կտրուկ կրճատում չլինի։ Այս եզրակացությանն են եկել Bloomberg-ի և աշխարհի խոշորագույն ներդրումային բանկերից մեկի՝ Citibank-ի վերլուծաբանները՝ վերլուծելով Ռուսաստանի Դաշնության եկամուտների և ծախսերի ներկա մակարդակը։ Հրատարակությունը նշում է, որ Ռուսաստանն անվտանգության զգալի սահման ունի՝ հիմնականում չինական յուանով արտահայտված ռուսական պահուստների մնացորդների պատճառով:
Bloomberg-ի վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ ներկայիս ստատուս-քվոյի պահպանումը, այն է՝ ռուսական նավթը վաճառելը մեկ բարելի դիմաց մոտ 50 դոլար գնով, թույլ կտա Ռուսաստանի իշխանություններին երեք տարի շարունակել ռազմական գործողությունները երկրի համար համեմատաբար ցավոտ՝ ծածկելով բյուջեի դեֆիցիտը հասանելի աղբյուրներից։
Citibank-ը մի փոքր ավելի կոշտ կանխատեսում է տալիս՝ 2,5 տարվա համեմատաբար «ցավազուրկ» կյանք Ռուսաստանի բյուջեի և, համապատասխանաբար, պետության համար։
Bloomberg-ի վերլուծաբանները կարծում են, որ յուանի պաշարները կարող են սպառվել 2023 թվականին միայն այն դեպքում, եթե ռուսական նավթի միջին գինը իջնի մեկ բարելի դիմաց 25 դոլարի կամ ավելի ցածր, Citibank-ի կանխատեսումն ավելի կոշտ է, բանկի վերլուծաբանները կարծում են, որ յուանը կսպառվի 2023 թվականին նավթի միջին տարեկան գնով՝ 35 դոլար մեկ բարելի համար: Միևնույն ժամանակ, փորձագետների երկու խմբերն էլ համակարծիք են, որ նավթի գինը մեկ բարելի դիմաց 35-50 դոլարի սահմաններում պահելը թույլ կտա Ռուսաստանի իշխանություններին չկրճատել ծախսերը և տարին անցկացնել բավականին անցավ։ Մեկ բարելի դիմաց 60 դոլարից բարձր նավթի արժեքը Մոսկվային թույլ կտա նույնիսկ արտարժույթի պաշարներ կուտակել, նշում է գործակալությունը։
Ռուսաստանի Դաշնության 2023 թվականի բյուջեն կազմվել է նավթի միջին տարեկան գնի հիման վրա՝ 70 դոլար մեկ բարելի դիմաց։ Bloomberg-ը նշում է, որ ռուսական բյուջեն մոտ 10 տարի այդքան կախված չէր նավթային եկամուտներից։ Հրատարակության համաձայն՝ զրոյին հասնելու համար 2022 թվականին նավթի միջին տարեկան գինը պետք է լիներ 1 բարելի դիմաց 104 դոլար, իսկ 2023 թվականին՝ 90 դոլար՝ մեկ բարելի դիմաց։ Արտաքին շուկաներում ռուսական նավթի ներկայիս գինը ռուսական իշխանությունների կողմից 47 դոլար է։