«ԱՄՆ-ն պետք է Ադրբեջանի առաջ Լաչինի միջանցքը բացելու՝ «առանց նախապայմաների» կոչ դնի»․ Հակոբ Բադալյան
![]() 237 Երկուշաբթի, 30 հունվարի, 2023 թ., 23:24 «ԱՄՆ-ն պետք է Ադրբեջանի առաջ Լաչինի միջանցքը բացելու՝ «առանց նախապայմաների» կոչ դնի»,- Factor TV-ի հետ հարցազրույցում կարծիք է հայտնել քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը։ «Քսանհինգ օր է՝ այդ կոչերն անում են, ի՞նչ արժեք ունեն դրանք։ Այդ կոչերը հնչում են, Ադրբեջանը փակում է գազը, թույլ չի տալիս վերականգնել էներգամատակարարումը։ Լա՛վ, ռուսական գործիքը չի աշխատում, իսկ մյուս գործիքներն աշխատո՞ւմ են, մեզ դա է հետաքրքրում։ Ռուսները սրիկա են, վատն են, հանձնում են, այստեղ որևէ քննարկելու բան չկա, այդ ամենն արձանագրեցինք, իսկ ուրիշ գործիք աշխատո՞ւմ է, թե՝ ոչ։ Թե՞ մեզ ասում են՝ մենք այդտեղ բան չենք փոխելու, դուք պետք է գնաք և պայմանավորվեք Ադրբեջանի հետ»,- ասել է Հակոբ Բադալյանը՝ հավելելով․ «ՀՀ-ն պետք է ընտրի, թե ում միջոցով պայմանավորվի Ադրբեջանի հետ»։ Մանրամասները՝ տեսանյութում