«Ստալինգրադի և Արցախի մասին. հայտնի իրադարձությունների թաքնված իմաստները». Դավիթ Բաբայան
![]() 697 Հինգշաբթի, 02 փետրվարի, 2023 թ., 13:36 ԱՀ նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը գրում է. «Այսօր լրանում է պատմության ամենանշանակալից և առանցքային ռազմական գործողություններից մեկի՝ Ստալինգրադի ճակատամարտի հաջող ավարտի 80-ամյակը։ Հենց այստեղ էլ դրվեց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի շրջադարձային կետը։ Եթե չլիներ Ստալինգրադի հաղթանակը, ապա համաշխարհային աղետ կլիներ, և նացիզմը կհաղթեր։ Սա աղետ կլիներ նաև հայ ժողովրդի համար, քանի որ հենց Ստալինգրադի ճակատամարտի ելքին էր սրտատրոփ սպասում Թուրքիան, որին, եթե նացիստները հաղթեին, պատերազմի մեջ կմտնեին՝ իր հորդաները մխրճելով Անդրկովկաս և այնտեղից Կենտրոնական Ասիա, Վոլգայի շրջան և այլն։ Ակնհայտ է, որ այս անգամ ոչ մի հայ չէր կարող խուսափել նոր ցեղասպանությունից։ Ի դեպ, Ստալինգրադի ճակատամարտին մասնակցել է մոտ 30 հազար հայ, որից 10 հազարը զոհվել է։ Նրանց մոտ մեկ երրորդը ղարաբաղցիներ էին։ ![]() ![]() Աղբյուրը` Դավիթ Բաբայան |