«Հայկ Սարգսյանը 3 ապօրինի հանք է հայտնաբերել». Արմեն Խաչատրյան
![]() 205 Ուրբաթ, 10 փետրվարի, 2023 թ., 11:12 Խորհրդարանը շարունակում է քառօրյայի աշխատանքները: Քննարկվում է «Ընդերքի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու և «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու հարցը: ՔՊ-ական պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն իր ելույթում հայտարարել է, որ ՀՀ-ում շուրջ 70 տոկոս ավազի արտահանումն ապօրինի է և սև շուկայում է. «Պատագամավոր Հայկ Սարգսյանը կոնկրետ տեղանք էր նշել, որտեղ ապօրինի հանքարդյունաբերություն է իրականացվում, սակայն տեսչական մարմինը մինչև հասել է այդ վայրը, Հայկ Սարգսյանը 3 հատ ապօրինի հանք է հայտնաբերել: Հարցս հետևյալն է՝ լավ, ո՞նց կարող ա հեկտարներ վերցնեն, քանդեն ու սարքեն հանք, և որևէ մեկը այդ մասին չիմանա, բայց մեր պատգամավորի թեթև ջանքով 3 հատ հանք հայտնաբերվի մի քանի ժամվա ընթացքում»,- նշել է Խաչատրյանը: Պատգամավորը դիմել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեին, որպեսզի այս ուղղությամբ որոշակի ուսումնասիրություններ կատարվեն: |