Հոկեյի միջազգային ֆեդերացիան երկարաձգել է Ռուսաստանի և Բելառուսի հավաքականների որակազրկումը
Մարտի 22-ին Տափօղակով հոկեյի միջազգային ֆեդերացիան (IIHF) երկարաձգել է Ռուսաստանի և Բելառուսի հավաքականների որակազրկումը միջազգային մրցաշարերից։ Դա բխում է չորեքշաբթի օրը տարածված կազմակերպության հաղորդագրությունից։
«Հիմնվելով հայտնի ընկերության կողմից իրականացված ռիսկերի մանրամասն գնահատման վրա, որը մասնագիտացած է տարբեր գլոբալ մարտահրավերների հետ կապված ռիսկերի գնահատման մեջ, IIHF խորհուրդը որոշել է, որ դեռ անվտանգ չէ վերադարձնել Ռուսաստանի և Բելառուսի թիմերը՝ մասնակցելու մրցույթին»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
Նշվում է, որ այս առումով 2023/24 մրցաշրջանը կանցկացվի առանց ռուսական և բելառուսական թիմերի։
Սպասվում է, որ ֆեդերացիան հավաքականներ ընդունելու հարցին կվերադառնա միայն 2024 թվականի մարտին։
2022 թվականի նոյեմբերին Տափօղակով հոկեյի միջազգային ֆեդերացիայի կարգապահական խորհուրդը նկատողություն է արել Ռուսաստանի տափօղակով հոկեյի ֆեդերացիային (FHK)՝ կազմակերպության էթիկայի կանոնները խախտելու համար։ Նշվում է, որ FHC-ն պետք է միջոցներ ձեռնարկեր, որպեսզի իր իրավասության ներքո գտնվող թիմերը, ակումբները և լիգաները աջակցություն ցուցաբերեն Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ ռազմական գործողությանը:
2022 թվականի փետրվարի 28-ին IIHF-ը որոշեց անորոշ ժամկետով կասեցնել Ռուսաստանի և Բելառուսի հավաքականներին միջազգային մրցաշարերի մասնակցությունը։