Լեհաստանը վերջնականապես պարտվեց Եվրոպական դատարանում
Լեհաստանը վերջնական պարտություն է կրել Եվրոմիության հետ դատական ​​գործընթացում՝ դատարանների անկախության և դատավորների անձնական անձեռնմխելիության վերաբերյալ գործով, գրում է Euronews-ը։
Լյուքսեմբուրգի դատարանը ճանաչել է, որ 2019 թվականից Վարշավայի կողմից իրականացվող դատական ​​բարեփոխումները հակասում են ԵՄ օրենսդրությանը։ Բրյուսելը համաձայնվել է այս եզրակացության հետ և հայց է ներկայացրել Լեհաստանի դատական ​​համակարգի մի շարք կանոնների անօրինականության վերաբերյալ։ ԵՄ-ն Լեհաստանի պահպանողական կառավարությանը մեղադրում է դատավորների անկախությունը սահմանափակելու և իշխանությունների տարանջատումը խաթարելու համար։
Արդարադատության եվրոպական դատարանն արդեն մի քանի վճիռ է կայացրել այս հարցի վերաբերյալ։ Վերջինում կփոխվեն երկու տարի առաջ Լեհաստանի նկատմամբ որպես պատիժ նշանակված օրական 500 հազար եվրո տուգանքները։ Բայց երկիրը պարտավոր է վճարել այն, ինչը պարտք է մնացել այսօրվա դրությամբ։
Լեհաստանի արդարադատության նախարար Զբիգնև Զեբրոն ասել է, որ Եվրոպական դատարանը գործել է որպես «կոռումպացված տրիբունալ»։