Սաուդյան Արաբիան պահանջում է անհապաղ գումարել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ
Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ-ն պահանջել է հրավիրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ՝ կապված Գազայի հատվածի հարավում գտնվող Ռաֆահ քաղաքում ռազմական գործողություն իրականացնելու՝ Իսրայելի ծրագրերի հետ։
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը կոչ է արել Արաբական լիգային և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին հրատապ միջոցներ ձեռնարկել Ռաֆահ քաղաքում «ցեղասպանությունը կանխելու» համար, ասվում է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ։
«Սաուդյան Արաբիան խստորեն դատապարտում է Իսրայելի ծրագրած ռազմական հարձակումը Ռաֆահ քաղաքի վրա, որտեղ ավելի քան 1,7 միլիոն պաղեստինցիներ են կենտրոնացված, և պահանջում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստ գումարել՝ մոտալուտ հումանիտար աղետից խուսափելու համար»,- ասվում է Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Նախարարության հայտարարության մեջ ասվում է, որ Սաուդյան Արաբիան զգուշացնում է Ռաֆահին հասցված հարվածի «ծայրահեղ վտանգավոր հետևանքների» մասին: Արտաքին գործերի նախարարությունը քաղաքն անվանել է հարյուր հազարավոր խաղաղ բնակիչների վերջին ապաստանը, որոնք Իսրայելի ագրեսիայի պատճառով ստիպված են եղել լքել իրենց տները։
Փետրվարի 9-ին Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարեց Ռաֆահ քաղաքում լայնածավալ գործողություն սկսելու մտադրության մասին։ Նա բանակին հանձնարարել է բնակչության տարհանման և ՀԱՄԱՍ-ի գումարտակները ոչնչացնելու ծրագիր տրամադրել։ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը կարծում է, որ օպերացիան աղետ կլիներ, եթե իրականացվեր հիմա։
«Ոչնչացված պետականության «փակ համակարգերը»». Հայկ Դեմոյան
2821:48
ՑԱՀԱԼ-ը հայտարարել է Լիբանանում «Հեզբոլլահ» շարժման մի քանի զինյալների ոչնչացման մասին
6321:42
«Ժողովրդից թալանվածի վերադարձը պետությանը՝ բարեհունչ, սակայն փուչ լոկ կարգախոս է». Արման Մելիքյան
«Այս որոշումը խոսում է կրթական խոշոր օջախը մանր քաղաքական հաշվեհարդարների դաշտի վերածելու մասին». Նաիրա Կարապետյան
5720:48
«Առանց ակադեմիկոս Գագիկ Ղազինյանի՝ ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետը վերածվում է օրենսգիտական տեխնիկումի». Ռուբեն Մելիքյան
6720:24
«Աշխարհին սպառնում է սննդամթերքի գների աճ». #Bloomberg
12219:48
«Անորակ գործ են արել». Սարգիս Տեր-Եսայան
7719:36
«Վտանգավորն այն մտածողությունն է, երբ ստեղծված արժեքը դառնում է իշխանության կամքով տնօրինվող». Շաքե Իսայան