Forbes-ը ներկայացրել է աշխարհի ամենահարուստ գործարարների նոր ցուցակը
Meta-ի (ներառում է Facebook-ը, Instagram-ը և WhatsApp-ը) սեփականատեր Մարկ Ցուկերբերգը վերադարձել է Forbes-ի՝ աշխարհի ամենահարուստ միլիարդատերերի ցուցակի առաջին հնգյակը՝ զբաղեցնելով չորրորդ տեղը։ Նրա կարողությունը կտրուկ աճել է 2,7 անգամ՝ 2023 թվականի 64,4 միլիարդ դոլարից 2024 թվականին հասնելով 177 միլիարդ դոլարի։ Վերջին անգամ Ցուկերբերգը լավագույն հնգյակում էր 2021 թվականին, երբ նրա կարողությունը կազմում էր 97 միլիարդ դոլար։
Ամսագրի վարկանիշը երկրորդ տարին անընդմեջ գլխավորել է LVMH-ի (LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton) ղեկավար Բեռնար Առնոն։ Նրա կարողությունն աճել է ավելի քան 10%-ով՝ 211 մլրդ դոլարից հասնելով 233 մլրդ դոլարի։
Ընկերությանն են պատկանում 75 նորաձևության և կոսմետիկայի ապրանքանիշեր, այդ թվում՝ Dior, Louis Vuitton, Tiffany&Co և «Հենեսի»: 75-ամյա միլիարդատիրոջ հիմնական ակտիվը LVMH-ի բաժնետոմսերն են։ Բացի այդ, Agache հոլդինգը, որը պատկանում է Arnault-ին, ունի բաժնետոմսեր Aglaé Ventures վենչուրային ընկերության մեջ՝ ներդրումներով Netflix-ում և ByteDance-ում: Վերջինս TikTok սոցիալական ցանցի սեփականատերն է։
Երկրորդ տեղը պահպանել է էլեկտրական մեքենաներ արտադրող Tesla-ի, հրթիռներ արտադրող SpaceX-ի և թունելային ստարտափ Boring Company-ի համահիմնադիր Իլոն Մասքը, ով կարողացել է բարելավել անցյալ տարվա արդյունքը. նրա կարողությունն աճել է ավելի քան 8%-ով՝ 180 մլրդ դոլարից հասնելով մինչև 195 միլիարդ դոլարի:
Միլիարդատիրոջն է պատկանում է Tesla-ի բաժնետոմսերի մոտ 12%-ը՝ առանց օպցիոնների (21%-ը դրանց հետ միասին), նա գրավադրել է իր բաժնետոմսերի կեսից ավելին՝ որպես գրավ մինչև 3,5 միլիարդ դոլար արժողությամբ անձնական վարկերի համար: Նրան նաև պատկանում է X ընկերության բաժնետոմսերի մոտ 74%-ը (նախկինում Twitter):
Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը Forbes-ի ցուցակում զբաղեցրել է երրորդ տեղը։ 2023 թվականին նրա կարողությունը նվազել է մեկ երրորդով՝ 171 միլիարդ դոլարից հասնելով 114 միլիարդ դոլարի, սակայն այժմ այն կազմում է 194 միլիարդ դոլար: Միլիարդատիրոջը պատկանում են նաև The Washington Post-ը և Blue Origin-ը՝ հրթիռներ մշակող օդատիեզերական ընկերությունը: 2021 թվականի հուլիսին նա դրանցից մեկով թռել է տիեզերք։
Forbes-ի հինգերորդ տեղը զբաղեցրել է խորհրդի նախագահ, CTO և Oracle ծրագրային ապահովման մշակող ընկերության համահիմնադիր Լարի Էլիսոնը։ Նրա կարողությունն աճել է գրեթե մեկ երրորդով՝ 107 միլիարդ դոլարից հասնելով 141 միլիարդ դոլարի: Էլիսոնը աշխատել է Tesla-ի տնօրենների խորհրդում 2018 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2022 թվականի օգոստոսը, և նա դեռևս տնօրինում է էլեկտրական մեքենաներ արտադրողի մոտ 15 միլիոն բաժնետոմսերի:
Ըստ ամսագրի հաշվարկների՝ ընդհանուր առմամբ հայտնվել է 265 նոր միլիարդատեր, որոնց թիվը հասնում է 2,781 հազար մարդու։ Forbes-ի տվյալներով՝ աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց ընդհանուր կարողությունը հասնում է 14,2 տրիլիոն դոլարի՝ 2 տրիլիոն դոլարով ավելի, քան մեկ տարի առաջ։
Forbes-ի ցուցակի ամենահարուստ նոր միլիարդատերը իտալացի Անդրեա Պինյատարոն է՝ Լոնդոնում գործող ֆինանսական տվյալների և տեխնոլոգիական ընկերության ION Group-ի գործադիր տնօրեն և Salomon Brothers պարտատոմսերի նախկին թրեյդեր: Նրա կարողությունը կազմել է 27,5 միլիարդ դոլար, ինչը նրա համար ապահովում է ցուցակի 65-րդ հորիզոնականը:
Միացյալ Նահանգները կրկին զբաղեցրել է առաջին տեղը միլիարդատեր քաղաքացիների ամենամեծ թվով՝ ռեկորդային՝ 813 մարդով՝ 5,7 տրիլիոն դոլար ընդհանուր կարողությամբ (2023 թվականի համապատասխանաբար 735 մարդու և 4,5 տրիլիոն դոլարի համեմատ):
Երկրորդ տեղը պահպանել է Չինաստանը՝ 473 միլիարդատեր (ներառյալ Հոնկոնգը, որն առանձին զբաղեցնում է 9-րդ տեղը՝ 67 միլիարդատերերով)՝ 1,7 տրիլիոն դոլար ընդհանուր կարողությամբ։ Հնդիկ միլիարդատերերի թիվն աճել է մինչև 200 մարդ (954 միլիարդ դոլար), ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է պատմության մեջ։
Գերմանիան և Ռուսաստանը միլիարդատերերի թվով զբաղեցրել են չորրորդ և հինգերորդ տեղերը՝ համապատասխանաբար 132 (644 միլիարդ դոլար) և 120 (537 միլիարդ դոլար):
Աշխարհի միլիարդատերերի 66%-ը հիմնադրել կամ համահիմնել է իրենց սեփական ընկերությունը կամ կառուցել սեփական կարողությունը, այլ ոչ թե ժառանգել այն՝ 2023-ի 69%-ի դիմաց: