Իրանը պատրաստ է երկարաձգել Թուրքիա իրանական բնական գազի մատակարարման գործող պայմանագիրը
Թուրքիա կատարած այցի ընթացքում Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Իրանը պատրաստ է երկարաձգել Թուրքիա իրանական բնական գազի մատակարարման գործող պայմանագիրը և աջակցում է երկու երկրների միջև էներգետիկ ոլորտում համագործակցության ընդլայնմանը։ «Իրանը Թուրքիայի ամենահուսալի էներգամատակարարներից մեկն է, և մենք մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնել երկարաձգել գազի պայմանագիրը, ինչպես նաև զարգացնել համագործակցությունը էլեկտրաէներգիայի ոլորտում», - ասել է նա ճեպազրույցի ժամանակ։
Արաղչիի խոսքով՝ Իրանն ու Թուրքիան դեռևս հեռու են երկու երկրների միջև համագործակցության ներուժի լիարժեք իրացումից, մասնավորապես՝ առևտրատնտեսական ոլորտներում, և պետք է միջոցներ ձեռնարկվեն այս բացը լրացնելու համար, այդ թվում՝ երկրների միջև առևտրային և ներդրումային խոչընդոտների վերացման ուղղությամբ։
Իրանից Թուրքիա տարեկան 10 միլիարդ խորանարդ մետր գազի մատակարարման գործող գազային պայմանագիրը լրանում է 2026 թվականի նոյեմբերին։