Իրանը դադարեցնում է հիդրոէլեկտրակայանի գործունեությունը երաշտի պատճառով
Իրանում Քարխեհ գետի հիդրոէլեկտրակայանը դադարեցրել է գործունեությունը ջրի մակարդակի նվազման պատճառով:
Կառույցի տնօրենի խոսքով՝ ջրամբարի ջրի մակարդակը իջել է մինչև 180 մետր՝ 40 մետրով ցածր ամբարտակի շահագործման համար անհրաժեշտ նվազագույն մակարդակից։ Ստորին դարպասները վերաբացվել են՝ ջրի հոսանքն ապահովելու համար։
Fars News գործակալության նոյեմբերի 8-ի գնահատականներով՝ երկրում 19 ջրամբար գտնվում է լիակատար սպառման եզրին։ Դրանց մնացած հզորությունը կազմում է իրենց նախագծային հզորության 5%-ից պակաս։ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը, նոյեմբերի 11-ին խորհրդարանում ելույթ ունենալով, հայտարարել է, որ երկրում տեղումների քանակը կազմել է նախորդ տարիների միջին ցուցանիշի ընդամենը 3%-ը։ Նա նշել է, որ ջրի պակասը ազդում է կյանքի բոլոր ոլորտների վրա և պահանջում է համալիր մոտեցում։ Խնդրի լուծման համար նա առաջարկել է ստեղծել փորձագիտական խմբեր՝ համապատասխան գերատեսչությունների մասնակցությամբ։
Պետական ջրամատակարարման ընկերության ղեկավար Հաշեմ Ամինին նախկինում պարզաբանել էր, որ խմելու ջրի պակասն ազդում է քաղաքի բնակչության մոտավորապես կեսի վրա։ Նա ընդգծել է, որ վերականգնվող քաղցրահամ ջրի պաշարների ծավալը վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում նվազել է 132-ից մինչև 90 միլիարդ խորանարդ մետրի՝ սպառման աճի ֆոնին։