Ինչո՞ւ իրանական հարձակման ժամանակ Իսրայելում զոհեր չեղան
Իրանն ի սկզբանե նախատեսել էր, որ Իսրայելի վրա իր հարձակումը զգալի վնաս չպատճառի: Այս մասին հայտարարել է Մերձավոր Արևելքի ԶԼՄ-ների հետազոտական ինստիտուտի (MEMRI) ղեկավար Յիգալ Կարմոնը։
Հոդվածագիրը հիշեցնում է չորս տարի առաջ Իրաքում Այն ալ-Ասադ բազայի վրա հարձակումը, որտեղ տեղակայված էին ամերիկյան զորքերը: Հարձակումը նպատակ ուներ հաշվեհարդար տեսնել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Քուդս» ուժերի հրամանատար Ղասեմ Սոլեյմանիի՝ ամերիկացիների կողմից սպանության համար:
Այս հարվածի մասին ամերիկացիները տեղեկություն են ստացել հարձակումից մեկ օր առաջ։ Իրանի այն ժամանակվա արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն ասել է, որ առաջիկա հարվածի մասին տեղեկատվությունը նախապես փոխանցվել է իրաքյան իշխանություններին:
Կարմոնը գրում է, որ նրանք էլ, իրենց հերթին այդ տեղեկատվությամբ կիսվել են ամերիկացիների հետ, ինչպես նախատեսված էր։ Սա կանխել է ամերիկյան կորուստները։
Այժմ, պնդում է MEMRI-ի ղեկավարը, նույնը տեղի է ունեցել Իսրայելում. երեք օրվա ընթացքում Իրանը հայտնել է մոտալուտ հարձակման մասին Հորդանանին, Իրաքին և Թուրքիային։ Նրանք տեղեկություններ են փոխանցել ամերիկացիներին, որոնք զգուշացրել են Իսրայելին։ «Երբ ՀԱՄԱՍ-ն է ռմբակոծում, զոհեր լինում են, երբ Իրանն է դա անում, չեն լինում»,- ասում է Կարմոնը:
Ինչ վերաբերում է Իսրայելի հարավում երեխայի վիրավորման դեպքին, ապա դա եղել է կալանիչի բեկորների ընկնելու, այլ ոչ թե հրթիռի խոցման հետևանք։ Ավիաբազան թեթև վնասներ է կրել։
«Հնարավո՞ր է վեհության մոլորությունների ազդեցության տակ դա բացատրել իրանցիների թուլությամբ կամ ապուշությամբ։ Դա անելու համար պետք է շատ միամիտ լինել»,- նշում է հետազոտողը:
«Աուզանը ձևակերպել է օպտիմիզմի բանաձևը՝ վաղը լինելու է ավելի վատ, քան վաղը չէ մյուս օրը». Վահե Հովհաննիսյան