Արևմուտքը հիասթափված է Զելենսկու ծրագրից և մտածում է Պուտինի հետ բանակցությունների մասին. #Bloomberg
![]() 2983 Չորեքշաբթի, 25 սեպտեմբերի, 2024 թ., 01:06 Պատերազմը դադարեցնելու ծրագիրը, որը նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին այժմ քննարկում է Նյու Յորքում և մտադիր է ներկայացնել Ջո Բայդենին, չի պարունակում բեկումնային առաջարկներ և դժվար թե արագացնի հակամարտության կարգավորումը, Bloomberg-ին ասել են արևմտյան պաշտոնյաները։ Նույնիսկ մտածում են Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկում սկսել պատերազմի ավարտի վերաբերյալ։ Զելենսկու «հաղթական ծրագրում» առանձնապես նոր բան չկա և այն բեկում չի խոստանում, գրում է Bloomberg-ի աղբյուրը: Վերջինս ծանոթ է քննարկումներին, որոնք Ուկրաինայի նախագահն ունեցել է օտարերկրյա առաջնորդների հետ, ովքեր այս օրերին հավաքվել էին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի համար։ Մեկ այլ աղբյուր այն անվանել է «ցանկությունների ցուցակ»: Ծրագրի որոշ մանրամասներ արդեն հայտնվել են լրատվամիջոցներում։ Այսպիսով, ըստ The Times-ի, այն ներառում է Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքներ արևմտյան երկրներից՝ «նման փոխադարձ պաշտպանական պակտին ՆԱՏՕ-ին միանալուց հետո», միջազգային ֆինանսական օգնություն տնտեսության վերականգնման համար, Արևմուտքից ժամանակակից զենքի մատակարարում, Ուկրաինայի զինված ուժերի գործողությունների շարունակականություն Կուրսկի շրջանում: Ինքը՝ Զելենսկին, NBC News-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ կլինեն հինգ կետեր. «Չորսն այն է, ինչ մեզ պետք է, իսկ մեկը՝ պատերազմից հետո»։ Նա ուրբաթ օրը լրագրողներին ասել է, որ ծրագրի նպատակն է՝ ամրապնդել Ուկրաինայի դիրքերը Ռուսաստանի հետ ապագա դիվանագիտական բանակցություններում։ Կիևում մտավախություն ունեն, որ առանց անվտանգության երաշխիքների ցանկացած խաղաղ համաձայնագիր Պուտինին միայն ժամանակ կտա բանակը վերազինելու և հզորացնելու համար։ Արևմտյան երկրները նույնպես սկսում են անհանգստանալ իրենց անվտանգության համար, քանի որ Ռուսաստանը շարունակում է մեծացնել զենքի արտադրությունը, ինչը կարող է ազդել ոչ միայն Ուկրաինայի վրա, նշում է Bloomberg-ը։ Հաջորդ տարվա բյուջեում կառավարությունը ներառել է ծախսեր «ազգային պաշտպանություն» վերնագրի ներքո, որը բացի բանակը պահելուց, ներառել է 13,2 տրիլիոն ռուբլու չափով պետական պաշտպանության պատվերների ֆինանսավորում։ Սա 22 տոկոսով ավելի է, քան 2024 թվականին (10,8 տրիլիոն ռուբլի): 2023 թվականի համեմատ Ռուսաստանի ռազմական բյուջեն կկրկնապատկվի, իսկ նախապատերազմյան 2021 թվականի համեմատությամբ գրեթե քառապատկվելու։ Արդյունքում, դրա չափը կհասնի ՀՆԱ-ի 6,2%-ին։ Պուտինի և նրա համախոհների սպառնալիքները՝ համարժեք պատասխան օգտագործելու (օրինակ՝ միջուկային զենքի տեսքով), եթե հաջորդ կարմիր գիծը հատվի Ռուսաստանի տարածքի վրա արևմտյան հրթիռների հեռահար հարվածների տեսքով, այլևս չի տպավորում արևմտյան առաջնորդներին։ Սակայն ամերիկյան վարչակազմը մտավախություն ունի, որ պատասխանը կարող է լինել այլ տարածաշրջաններում հակամարտությունները սրելու՝ Ռուսաստանի ջանքերի տեսքով, գրում է Financial Times-ը: Օրինակ՝ Մերձավոր Արևելքում, որտեղ Մոսկվան կարողանում է հրթիռներ մատակարարել Եմենի հութիներին կամ Հյուսիսային Կորեայի հետ ռազմական համագործակցության ուժեղացման տեսքով։ |