Թրամփի վարչակազմում աճում է ներքին հակամարտությունը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմում աճում է ներքին հակամարտությունը՝ կապված Չինաստանի նկատմամբ ռազմավարության հետ, գրում է The New York Times-ը՝ հղում անելով ամերիկյան պաշտոնյաների աղբյուրներին։ Սպիտակ տունը հայտնվել է ներքին լուրջ պառակտման մեջ՝ արտաքին տնտեսական առանցքային հարցում։
Իր նախագահության սկզբում Թրամփը և նրա գլխավոր խորհրդականները պատրաստակամություն էին հայտնել բանակցել Պեկինի հետ, մասնավորապես առևտրի և աշխարհաքաղաքական հարցերի շուրջ: Սակայն Չինաստանի հետ առևտրային պատերազմում հաղթելու՝ Թրամփի ցանկությունը վտանգի տակ է դրել կառուցողական բանակցությունների հնարավորությունը:
Պեկինի հետ հակամարտությունը ծավալվեց արագ տեմպերով, մինչ վարչակազմի տարբեր խմբերը փորձում էին միասնական դիրքորոշում մշակել չինական ուղղության վերաբերյալ։ Սա հանգեցրել է Չինաստանի նկատմամբ Վաշինգթոնի գործողությունների «ռազմավարական անհամապատասխանության», որոշ պաշտոնյաներ պնդում են, որ մաքսատուրքերը Չինաստանին ճնշելու գործիք են գործարք կնքելու համար, մինչդեռ մյուսները պնդում են, որ Թրամփի նպատակը Միացյալ Նահանգների առավելագույն տնտեսական ինքնավարությունն է: Ըստ NYT-ի՝ վերջին տասը օրվա ընթացքում վարչակազմի մի քանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ հայտնել են Սպիտակ տան ներսում լուրջ տարաձայնությունների մասին՝ կապված Պեկինի հանդեպ մոտեցման հետ:
Չինաստանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Նիկոլաս Բերնսն աղբյուրին ասել է, որ Վաշինգթոնը և Պեկինն ապրում են 1979 թվականին դիվանագիտական ​​հարաբերությունների վերականգնումից ի վեր ամենասուր ճգնաժամերից մեկը։ Նա նաև նշել է, որ ամերիկացի առաջնորդը, ի վերջո, պետք է ընտրություն կատարի Պեկինի հետ «դժբախտ ամուսնության» և «աղմկահարույց ամուսնալուծության» միջև։
Առևտրային հակամարտությունը նոր չափերի հասավ, երբ Թրամփն ապրիլի 2-ին հրամանագիր ստորագրեց ներմուծման համար «փոխադարձ» մաքսատուրքեր սահմանելու մասին: