Սկանդալը հասունանում է. Ադրբեջանը չեղարկում է պատգամավորների այցը Մոսկվա
Միլի Մեջլիսի առաջին փոխնախագահ Ալի Ախմեդովի գլխավորած պատվիրակությունը չի մասնակցի Մոսկվայում կայանալիք՝ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 23-րդ նիստին։
Այս մասին հայտնել է Միլի Մեջլիսի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
Նշվում է, որ այցի չեղարկման պատճառը Եկատերինբուրգ քաղաքում Ռուսաստանի իրավապահ մարմինների կողմից «էթնիկ հողի վրա կատարված ցուցադրական, նպատակային և անօրինական սպանություններն ու բռնության ակտերն են եղել, ինչպես նաև այն փաստը, որ նման դեպքերը վերջերս դարձել են պարբերական»։
Հաշվի առնելով վերը նշվածը՝ ադրբեջանական խորհրդարանական պատվիրակության այցը չեղարկվում է, ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ադրբեջանի մշակույթի նախարարությունը չեղարկել է երկրում անցկացվող բոլոր մշակութային միջոցառումները, այդ թվում՝ համերգները, փառատոները, ներկայացումները, ցուցահանդեսները, որոնք նախատեսված էին անցկացնել Ռուսաստանի պետական ​​և մասնավոր հաստատությունների կողմից։