Մեծ Բրիտանիայի պատգամավորները կոչ են անում ճանաչել Պաղեստինը
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի մեկ երրորդից ավելին՝ ինը քաղաքական կուսակցությունների 221 պատգամավոր, ստորագրել են վարչապետ Քիր Սթարմերին ուղղված համատեղ նամակ, որով կոչ են անում ճանաչել Պաղեստինի պետության անկախությունը: «Չնայած մենք գիտակցում ենք, որ Մեծ Բրիտանիան ի վիճակի չէ ապահովել ազատ և անկախ Պաղեստին, Մեծ Բրիտանիայի կողմից ճանաչումը զգալի ազդեցություն կունենա՝ հաշվի առնելով մեր պատմական կապերը և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամակցությունը», - ասվում է պատգամավորների նամակում, որը հրապարակվել է Guardian-ի կողմից ուրբաթ երեկոյան՝ հուլիսի 25-ին։
Նամակի հեղինակները նաև վստահություն են հայտնել, որ Լոնդոնի կողմից նման անկախության ճանաչումը կունենա «հատկապես հզոր ազդեցություն», հաշվի առնելով այն փաստը, որ Մեծ Բրիտանիան էր կառավարում տարածքը, նախքան դրա արաբական և հրեական մասերի բաժանվելը: Պատգամավորների հայտարարությունը հնչել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի Շոտլանդիա կատարած չորսօրյա այցի ժամանակ, որի ընթացքում հուլիսի 28-ին նախատեսված է հանդիպում Քիր Սթարմերի հետ։
Թերթի տվյալներով՝ փոխվարչապետ Անժելա Ռեյները, ներքին գործերի նախարար Իվետ Քուփերը և արտաքին գործերի նախարար Դեյվիդ Լամմին նույնպես պաշտպանում են, որ բրիտանական կառավարությունը Ֆրանսիայի հետ միասին առաջատար դեր ստանձնի Պաղեստինի պետություն ստեղծելու հարցում, գրում է Guardian-ը։