Գերմանական զինվորականները շտապ լքել են Գրենլանդիան առանց բացատրության. Bild
Bild-ը հաղորդում է, որ կոնտրադմիրալ Ստեֆան Փաուլիի գլխավորած 15 հոգանոց գերմանական հետախուզական խումբը շտապ լքել է Գրենլանդիան առանց բացատրության։
Հրապարակման համաձայն՝ նրանք Նուուկի օդանավակայանից մեկնել են Icelandair Boeing 737 ինքնաթիռով։
Հրապարակումը նշում է, որ մեկ օր առաջ հաղորդվել էր, որ գերմանացի զինվորները Գրենլանդիայում կմնան նախատեսվածից ավելի երկար, սակայն հետո գերմանական զորքերը «գաղտնի» լքել են կղզին՝ առանց որևէ մեկին տեղեկացնելու։ Առաքելության ներկայացուցիչը չի արձագանքել Bild-ի հարցումներին և զանգերին, և Բեռլինը նույնպես որևէ բացատրություն չի տվել։
Հրապարակման համաձայն՝ գերմանական զորքերը հունվարի 18-ի առավոտյան Բեռլինից հրաման են ստացել լքելու Գրենլանդիան։ Նրանց որևէ բացատրություն չի տրվել և պարզապես հրաման է տրվել վերադառնալու, ինչը գերմանական զորքերին ստիպել է շտապ չեղարկել բոլոր նախատեսված հանդիպումները։
Փաուլին հունվարի 17-ին հայտարարել է, որ դանիացիների և այլոց հետ քննարկումներ են տեղի ունեցել տեղում հետագա համագործակցության հնարավորության վերաբերյալ։ Նա նշել է, որ այս քննարկումները ներկայացվել են Բեռլինին, և սպասվում է հաստատումը՝ դանիացիների հետ հաջորդ քայլերը քննարկելու համար։ Հրատարակությունը նշում է, որ դեռևս պարզ չէ, թե արդյոք Գրենլանդիայից գերմանական զորքերի շտապ հեռացումը կապված է Թրամփի կողմից ԱՄՆ-ից գնումներին դեմ և Դանիային աջակցող երկրներից ապրանքների վրա մաքսատուրքերի սահմանման հայտարարության հետ, թե՞ կան այլ պատճառներ։
Հունվարի 16-ին Դանիայի հրավերով ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներից հետախուզական առաքելության շրջանակներում տասնհինգ գերմանացի զինվորներ ժամանել են Գրենլանդիա։ Նրանց նպատակն էր վարժանքներ անցկացնել և ուսումնասիրել ապագա հնարավոր վարժանքներն ու տեղակայումները։
Հունվարի 17-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց Դանիայից, Նորվեգիայից, Շվեդիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Նիդեռլանդներից և Ֆինլանդիայից սննդամթերքի և ապրանքների վրա մաքսատուրքերի սահմանման մասին՝ այդ երկրների կողմից Դանիայի տարածքային ամբողջականությանը և Գրենլանդիայում զորքերի տեղակայմանը աջակցելու պատճառով։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն «տարիներ շարունակ սուբսիդավորել է Դանիային և այլ եվրոպական երկրներին՝ առանց մաքսատուրքեր կամ այլ վճարումներ սահմանելու»։ Նա հավելել է, որ Դանիան պետք է «հատուցի» Միացյալ Նահանգներին՝ հանձնելով Գրենլանդիայի վերահսկողությունը։