Հնդկաստանը Հայաստան է ուղարկել «Պինակա» կառավարվող հրթիռների առաջին խմբաքանակը
Հնդկաստանը Հայաստան է ուղարկել «Պինակա» կառավարվող հրթիռների առաջին խմբաքանակը, հաղորդում է The Hindu Business Line-ը։
Կիրակի օրը Հնդկաստանի պաշտպանության նախարար Ռաջնաթ Սինգհը մեկնարկել է «Պինակա» կառավարվող հրթիռների առաջին խմբաքանակի արտահանումը Նագպուրում գտնվող «Solar Defence and Aerospace Limited» (SDAL) գործարանից։ Հրատարակությունը նշում է, որ Երևանը նախկինում Նյու Դելիի հետ 240 միլիոն դոլարի պայմանագիր է կնքել «Պինակա» MLRS չորս մարտկոցների, այդ թվում՝ կառավարվող հրթիռների և այլ պաշտպանական սարքավորումների մատակարարման համար։ «Պինակա» մարտկոցների մատակարարումները սկսվել են 2023 թվականի հուլիսին և ավարտվել 2024 թվականի նոյեմբերին։
2024 թվականի ամռանը հնդկական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ Հնդկաստանից Հայաստան զենքի պայմանագրերի ընդհանուր արժեքը մատակարարման ողջ ժամանակահատվածում հասել է 600 միլիոն դոլարի։
Ավելի վաղ Երևանը հնդկական արտադրողներից գնել է «Կոնկուրս» հակատանկային հրթիռային համակարգեր, որոնք արտադրվել են Հնդկաստանում՝ ռուսական լիցենզիայով, ինչպես նաև 80 մմ հաուբիցներ և այլ զենքեր ու ռազմական տեխնիկա։