Սիրիայի բանակի և քրդական կոալիցիայի միջև հրադադարի համաձայնագիր է կնքվել
Սիրիայի Դեյր էզ Զոր և Ռաքքա նահանգները, որոնք գտնվում են երկրի հյուսիս-արևելքում, անցնում են Սիրիայի կառավարության լիակատար վերահսկողության տակ։ Այս մասին ասվում է Սիրիայի բանակի և քրդական կոալիցիայի՝ «Սիրիայի դեմոկրատական ուժեր» (SDF) միջև կնքված հրադադարի համաձայնագրում, որը ստորագրել է նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան։
Ըստ տեքստի՝ փաստաթուղթը կոչ է անում «վերաբաշխման նախնական քայլի համար դուրս բերել SDF-ի բոլոր ռազմական կազմավորումները Եփրատ գետից արևելք գտնվող տարածքից» և «Դեյր էզ Զոր և Ռաքքա նահանգների նկատմամբ վերահսկողության անհապաղ և լիակատար փոխանցումը՝ թե՛ վարչական, թե՛ ռազմական առումով, Սիրիայի կառավարությանը»։
Փաստաթուղթը նաև հաստատում է Դեյր էզ Զոր նահանգում նավթի և գազի հանքավայրերի վերահսկողության փոխանցումը, որոնք կառավարական բանակը գրավել էր կիրակի օրը, Սիրիայի կառավարությանը։
Սիրիայի պաշտպանության նախարարությունը լիովին դադարեցնում է ռազմական գործողությունները երկրի հյուսիս-արևելքում։ ՍԱՆԱ լրատվական գործակալության կողմից տարածված հայտարարության մեջ ասվում է. «Մենք հայտարարում ենք բոլոր ճակատներում հրադադարի ուժի մեջ մտնելու և բոլոր հակամարտության գոտիներում ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին՝ բնակիչների՝ իրենց բնակավայրեր վերադառնալու և պետական հաստատությունների աշխատանքը վերսկսելու համար անվտանգ միջանցքների բացման նախապատրաստման նպատակով»։