«Ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են գիտակցում ռուսական դիրքորոշման ճշմարտացիությունը». Կիրիլ Դմիտրիև
ԱՄՆ-ի նախագահի հատուկ դեսպանորդ Սթիվեն Ուիթքոֆը «շատ դրական» է անվանել Ռուսաստանի նախագահի արտասահմանյան երկրների հետ ներդրումների և տնտեսական համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Կիրիլ Դմիտրիևի հետ բանակցությունները, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է Ուիթքոֆը։
ԱՄՆ-ի նախագահի փեսան՝ Ջարեդ Քուշները, նույնպես մասնակցել է բանակցություններին։ Գործակալությունը հայտնել է, որ Կիրիլ Դմիտրիևը հրաժարվել է մեկնաբանել քննարկվող թեմաները։ Սակայն նա պնդել է, որ Դավոսում ամերիկյան կողմի հետ հանդիպումները կառուցողական են եղել, և «ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են գիտակցում ռուսական դիրքորոշման ճշմարտացիությունը»։
Հանդիպումը տևել է ավելի քան երկու ժամ։
Դմիտրիևը, Ուիթքոֆը և ԱՄՆ-ի նախագահի փեսան՝ Ջարեդ Քուշները, միասին այցելել են Դավոսում անցկացվող Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի ԱՄՆ-ի տաղավարը։ Չնայած 2022 թվականից ի վեր Ռուսաստանի կառավարության և բիզնեսի համար պաշտոնական հրավերների բացակայությանը, Դմիտրիևը Դավոս է ժամանել հունվարի 20-ին։
Ըստ The Financial Times-ի՝ Ուկրաինայում պատերազմը սկզբում Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի գլխավոր թեման էր, սակայն ԵՄ առաջնորդները, ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպումներին նախապատրաստվելով, իրենց քննարկումների ուշադրության կենտրոնում տեղափոխեցին Գրենլանդիայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։