Սիրիական կառավարության և YPG/PKK-ի միջև կնքված հրադադարի ժամկետն սպառվեց
Սիրիայի կառավարության և YPG/PKK քրդական կազմավորման միջև քառօրյա ժամանակավոր հրադադարի ժամկետը լրացել է թուրքական ժամանակով ժամը 20:00-ին։
Ըստ տարածաշրջանում AA-ի թղթակիցների՝ Այն ալ-Արաբ և Հասաքե շրջանների առաջնագծում հանգստություն է պահպանվում, սակայն լարված սպասումը շարունակվում է։
Կառավարության աղբյուրի փոխանցմամբ՝ սիրիական պաշտոնական SANA լրատվական գործակալությունը հայտնել է, որ «Սիրիայի կառավարությունը քննարկում է իր տարբերակները»։
Սիրիական բանակի գործողությունը քրդերի դեմ, որը սկսվել էր հունվարի 16-ին Եփրատ գետից արևմուտք գտնվող տարածքներում, հետագայում ընդլայնվել է գետի արևելյան մասում՝ ներգրավելով արաբական ցեղերի, և YPG/PKK-ի կողմից գրավված տարածքների մեծ մասն անցել է Սիրիայի կառավարության վերահսկողության տակ։
Դամասկոսի կառավարության և YPG/PKK-ի միջև հունվարի 18-ին կնքված հրադադարի և լիակատար ինտեգրման համաձայնագիրը նախատեսում է կազմակերպության լիակատար դուրսբերում Եփրատ գետից արևելք գտնվող Ռաքքա և Դեյր էզ-Զոր նահանգներից, Հասակեի կառավարական հաստատությունների փոխանցումը պետությանը, բոլոր սահմանային անցակետերի և էներգետիկ ռեսուրսների փոխանցումը կենտրոնական կառավարությանը, ինչպես նաև YPG անդամների անհատական ​​ինտեգրումն անվտանգության ուժերում։
YPG/PKK-ի կողմից համաձայնագիրը չկատարելու անհամաձայնության պատճառով բախումները վերսկսվեցին հունվարի 19-ին։ Հունվարի 20-ին Սիրիայի կառավարությունը հայտարարեց, որ YPG/PKK ահաբեկչական կազմակերպությանը չորս օր է տալիս ինտեգրվելու համար և հայտարարեց հրադադարի մասին։