ԱՄՆ-ն լայնածավալ զորավարժություններ է անցկացնում Մերձավոր Արևելքում
ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը (AFCENT, որը հայտնի է նաև որպես Իններորդ ռազմաօդային ուժեր) հայտարարել է «բազմօրյա մարտական ​​պատրաստության զորավարժության» մասին, որի նպատակն է՝ ցուցադրել մարտական ​​ինքնաթիռների արագ տեղակայման, ցրման և մարտական կարողության պահպանման հնարավորությունները CENTCOM-ի պատասխանատվության տարածքում: Զորավարժությունը սկսվել է USS Abraham Lincoln ավիակիր հարվածային խմբի՝ տարածաշրջան ժամանման ֆոնին, որն ամերիկյան ռազմական ներկայության ավելացման մաս է կազմում:
AFCENT-ի մամուլի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ զորավարժությունը ճկուն մարտական ​​​​օգտագործման (ACE) հայեցակարգի մաս է կազմում, որը ենթադրում է օդային ուժերի ճկուն և ապակենտրոնացված օգտագործում: Մասնակից կոնկրետ բազաները և ուժերը չեն նշվել, սակայն նշվել է, որ, հավանաբար, կմասնակցեն տարածաշրջան վերջերս ժամանած F-15E կործանիչները: Զորավարժության ժամկետները չեն հրապարակվել:
Հրամանատարության հայտարարության համաձայն՝ զորավարժությունների ընթացքում ստորաբաժանումները կտեղակայվեն «բազմակի այլընտրանքային և ժամանակավոր վայրերում», որտեղ նրանք կկիրառեն արագ տեղակայման, թռիչքի, ձեռքբերման և վերականգնման ընթացակարգեր՝ նվազագույն և կոմպակտ աջակցության խմբերի հետ: Ընդգծվում է, որ գործողություններն իրականացվում են «ընդունող երկրների համաձայնությամբ և քաղաքացիական ու ռազմական ավիացիայի իշխանությունների հետ սերտ համակարգմամբ», ինչը վկայում է մի քանի երկրների հնարավոր մասնակցության մասին CENTCOM-ի պատասխանատվության գոտում։
AFCENT-ի և Համատեղ ռազմաօդային ուժերի CENTCOM-ի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Դերեկ Ֆրանսը նշել է, որ անձնակազմը ցուցադրում է դժվարին միջավայրերում ցրված և աջակցող մարտական ​​​​հրամանատարական թռիչքներ իրականացնելու ունակություն՝ «անվտանգ, ճշգրիտ և գործընկերների հետ համակարգված»։ Նա հավելել է, որ զորավարժությունների նպատակն է պահպանել շարունակական մարտական ​​​​պատրաստվածությունը և օդային ուժերի կարգապահական կիրառումը անհրաժեշտության դեպքում: