Զելենսկին պատրաստ է հանդիպել Պուտինի հետ տարածքային հարցեր քննարկելու համար
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պատրաստ է դեմ առ դեմ հանդիպում ունենալ Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ՝ խաղաղության գործընթացում չլուծված հիմնական հարցերը քննարկելու համար: Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիհան «Եվրոպական պրավդա» լրատվականին տված հարցազրույցում:
Արտգործնախարարի խոսքով՝ երկու ամենազգայուն և չլուծված հարցերը մնում են տարածքային հարցերը և Զապորոժիեի ատոմակայանի (ԶԱԷԿ) ապագա վերահսկողությունը: Զելենսկին պատրաստ է քննարկել այս հարցերը ամենաբարձր մակարդակով:
Սիբիհան նաև նշել է, որ չի համարում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ առանձին հանդիպումը՝ «զուգահեռ բանակցային ուղիներ» ստեղծելուց խուսափելու համար: Նա ընդգծել է, որ ստեղծված բանակցային խմբերը, այդ թվում՝ դիվանագետները, արդեն աշխատում են հրադադարի պարամետրերի և հնարավոր հրադադարի ստուգման մեխանիզմների քննարկման ուղղությամբ:
Հունվարի 25-ին Զելենսկին հայտարարել էր, որ Ուկրաինան «ոչ մի դեպքում» տարածք չի զիջի Ռուսաստանին: Աբու Դաբիում եռակողմ հանդիպումները գնահատելով՝ Ուկրաինայի առաջնորդը նշել է, որ բանակցությունների ընթացքում բարձրացվել են «շատ խնդրահարույց հարցեր»:
Հունվարի 23-ին Աբու Դաբիում սկսվեցին Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Միացյալ Նահանգների միջև փակ դռների հետևում բանակցություններ: Երկխոսությունը շարունակվեց հունվարի 24-ին: Զելենսկին հայտարարեց, որ ԱՄԷ-ում կողմերը քննարկում են հակամարտության դադարեցման պարամետրերը: Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարեց, որ Ուկրաինայի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո Ռուսաստանը պատրաստ է օգտագործել Միացյալ Նահանգներում մնացած սառեցված ռուսական ակտիվները հակամարտության ընթացքում վնասված տարածքների վերականգնման համար՝ հանած «Խաղաղության խորհրդին» հատկացնելու խոստացված 1 միլիարդ դոլարը: