«Թրամփը ձգտում է խաղաղության համաձայնագրի հասնել մինչև մայիսի 15-ը». Ալեքսեյ Գոնչարենկո
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը ակնկալում է, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղության համաձայնագիրը կկնքվի մինչև այս տարվա մայիսի 15-ը։ Այս մասին երեքշաբթի՝ հունվարի 27-ին, ուկրաինական Ranok.LIVE ամենօրյա առցանց հաղորդման ժամանակ հայտարարել է «Եվրոպական համերաշխություն» կուսակցության Գերագույն ռադայի պատգամավոր Ալեքսեյ Գոնչարենկոն՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Նա հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի Քոնգրեսի միջանկյալ ընտրությունները նախատեսված են նոյեմբերի 3-ին, և եթե Թրամփը չկարողանա ցույց տալ պատերազմի արդյունքը մինչև մայիս, դա իր համար ավելի շատ թերություն կլինի, քան առավելություն։ ԱՄՆ-ն մայիսը համարում է Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև համաձայնագրի կնքման ոչ պաշտոնական վերջնաժամկետ, որից հետո ամերիկյան կողմը կարող է դուրս գալ բանակցային գործընթացից, հավելել է Գոնչարենկոն։
«Ուկրաինայի հարցը չի անհետանա, բայց այն կմոռացվի երկրորդ պլանում», - պնդել է նա։
Moscow Times-ը հիշեցնում է, որ հենց Ալեքսեյ Գոնչարենկոն էր առաջինը հրապարակել Ուկրաինայի համար ԱՄՆ խաղաղության ծրագրի բովանդակությունը, որը բաղկացած էր 28 կետից։