ԱՄՆ-ի Արդարադատության նախարարությունը հրապարակել է Էփշթեյնի գործով նյութերի ամենամեծ հավաքածուն` 3 միլիոն էջ
Շաբաթ, 31 հունվարի, 2026 թ., 19:40
ԱՄՆ-ի Արդարադատության նախարարությունը հրապարակել է ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշթեյնի գործով նյութերի ամենամեծ հավաքածուն։ Սա ներառում է ավելի քան 3 միլիոն էջ փաստաթղթեր, 2000 տեսանյութ և մոտավորապես 180,000 պատկեր։
Ըստ The New York Times-ի՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի անունը հրապարակված նյութերում հանդիպում է առնվազն 3200 անգամ։ Թերթը նշում է, որ այս թիվը կարող է աճել՝ ֆայլերի հետագա վերլուծության հետ մեկտեղ։ Հղումները բնույթով տարբեր են. որոշ փաստաթղթեր տեղեկատուներից ստացված տեղեկություններ են, իսկ մյուսները՝ հետաքննողների կողմից վերանայված լրատվամիջոցների հրապարակումների։ Ավելին, Էփշթեյնի նամակագրությունում պարբերաբար քննարկվում էին Թրամփի մասին լուրերը։
Հրապարակված փաստաթղթերի թվում է 2016 թվականի «Ջեյն Դոու» կեղծանունով անանուն բողոքարկողի բողոքը։ Նա պնդում էր, որ 13 տարեկանում Թրամփի կողմից «անպարկեշտ հարձակման» զոհ է դարձել։ Դատական ​​​​հայցերը մի քանի անգամ ներկայացվել են, բայց հետագայում հետ են կանչվել։ Հետաքննչական մարմինները մեղադրանքները համարել են անհիմն և քրեական գործ չեն հարուցել։ Հրապարակվել է նաև ՀԴԲ-ի կողմից կազմված Էփշթեյնի մտերիմ շրջապատի դիագրամը։ Այն ներառում էր Գիսլեն Մաքսվելին՝ իրավաբան, հաշվապահ, ֆինանսական խորհրդատու, և նախկին օգնական և մոդելային գործակալ Ժան-Լյուկ Բրունելին։ Բրունելն ինքնասպան է եղել ֆրանսիական բանտում՝ որտեղ գտնվում էր բռնաբարության մեղադրանքով։
Փաստաթղթերում նշված են տասնյակ հայտնի և ազդեցիկ մարդկանց անուններ, այդ թվում՝ Բիլ Գեյթսը, Էլոն Մասկը, ԱՄՆ-ի առևտրի նախարար Հովարդ Լութնիկը, արքայազն Էնդրյուն, Ռիչարդ Բրենսոնը և Google-ի համահիմնադիր Սերգեյ Բրինը։
Նյութերի համաձայն՝ 2012-2014 թվականներին Մասկը և Էփշթեյնը քննարկել են հնարավոր հանդիպումներ, իսկ Լութնիկը պլանավորել է Էփշթեյնի կղզի ուղևորություն։ Առանձին նամակներում Էփշթեյնը Գեյթսի համար նամակներ է գրել, որոնք պարունակում էին ակնարկներ նրա անձնական կյանքի մասին։ Բիլ Գեյթսի հիմնադրամը այս պնդումները անվանել է կեղծ և անհիմն։
Արդարադատության նախարարությունը հայտարարել է, որ չի պլանավորում հրապարակել Էփշթեյնի գործին վերաբերող փաստաթղթերի նոր մեծաքանակ նյութեր։