ԱՄՆ-ն մեծ ջանքեր է գործադրում ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը վերջ դնելու համար և գրեթե հասել է այս նպատակին, հայտարարել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ «Մենք շատ մոտ ենք, մենք գրեթե հասել ենք դրան», - ասել է նա։
Խաղաղության բանակցությունների երկրորդ փուլը տեղի է ունեցել Աբու Դաբիում փետրվարի 4-5-ը։ Քննարկումները տեղի են ունեցել փակ դռների հետևում։ Կիևը և Վաշինգթոնը բանակցությունները որակել են կառուցողական և արդյունավետ, մինչդեռ Կրեմլը հայտարարել է, որ դեռ վաղ է եզրակացություններ անել, քանի որ պատվիրակությունը շարունակում է Ռուսաստանի նախագահին զեկուցել հանդիպումների ընթացքի մասին։
Ուկրաինայի վերաբերյալ բանակցությունների նախորդ փուլը տեղի է ունեցել հունվարի 23-24-ը Աբու Դաբիում։ Դրանք նույնպես տեղի են ունեցել փակ դռների հետևում։ Հանդիպումներից հետո Թրամփը հայտարարել է, որ բանակցությունները ցույց են տվել շատ լավ զարգացումներ։ ԱՄՆ վարչակազմը բանակցությունների առաջին օրվանից հետո զրույցը անվանել է արդյունավետ։