Իրանը նախապայմաններ է ներկայացրել ԱՄՆ-ին
Իրանը կնվազեցնի ուրանի հարստացման մակարդակը, եթե ԱՄՆ-ն վերացնի Թեհրանի դեմ բոլոր պատժամիջոցները, ըստ «Ֆարարու» լրատվական գործակալության՝ հայտարարել է Իրանի փոխնախագահ և Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության (ԱԷՕԻ) ղեկավար Մոհամմադ Էսլամին։
Խոսքը վերաբերում է ուրանի՝ մինչև 60% հարստացումից հնարավոր հրաժարմանը։ Նա նշել է, որ այս հարցը կախված է նրանից, թե արդյոք Վաշինգթոնը կվերացնի բոլոր պատժամիջոցները դրա դիմաց։
2025 թվականի նոյեմբերի սկզբին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է քննարկել Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերացման հարցը, քանի որ երկիրը կասկածի տակ է դրել դրանք վերացնելու հնարավորությունը։
Պատժամիջոցների կիրառման հիմնական պատճառներն են ԱՄՆ-ի մեղադրանքները, որ Իրանը խախտում է միջազգային պարտավորությունները և զբաղվում է համաշխարհային անվտանգությանն սպառնացող գործունեությամբ։ Հիմնական մեղադրանքների թվում են բալիստիկ հրթիռների և պոտենցիալ միջուկային զենքի մշակումը, ահաբեկչական կազմակերպությունների (օրինակ՝ «Հեզբոլլահ»-ի և հութիների) ֆինանսավորումը, մարդու իրավունքների ներքին խախտումները և ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների նկատմամբ թշնամական հռետորաբանությունը։
ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները ներառում են գրեթե լիակատար առևտրային և ֆինանսական էմբարգո, իրանական նավթի արտահանման և երկրի բանկերի համաշխարհային համակարգ մուտք գործելու արգելափակում։ Էներգետիկայի ոլորտում և ռազմաարդյունաբերական համալիրում ներդրումային սահմանափակումներ են սահմանվել, ինչպես նաև թիրախային պատժամիջոցներ են կիրառվել որոշակի անձանց և կազմակերպությունների նկատմամբ։
Փետրվարի 7-ին Օմանում տեղի են ունեցել Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցություններ։
Մեկ օր առաջ Օմանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչին հայտարարել էր, որ Իրանը կշարունակի հարստացնել ուրանը խաղաղ նպատակներով, ինչպես դա անում է ներկայում, և չի ընդունի «զրոյական հարստացման» քաղաքականություն։