Ռուսաստանը խստացնում է ներգաղթյալների համար սահմանված պահանջները
Ռուսաստանի Պետդուման առաջին ընթերցմամբ ընդունել է մի կարևոր օրինագիծ, որը խստացնում է ներգաղթյալների բժշկական զննման կանոնակարգը և սահմանում խիստ տուգանքներ այս ընթացակարգից խուսափելու համար: Փաստաթուղթը ներկայացրել է պատգամավորների մեծ խումբ՝ խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորությամբ, հաղորդում են ռուսական լրատվամիջոցները:
Նախաձեռնության համաձայն՝ Ռուսաստան մուտք գործող օտարերկրյա քաղաքացիները և քաղաքացիություն չունեցող անձինք պարտավոր կլինեն բժշկական զննում անցնել 30 օրվա ընթացքում (ներկայիս 90-ի փոխարեն) և կրկնել այն ամեն տարի, եթե նրանց մնալը գերազանցում է մեկ ամիսը:
Ներգաղթյալները պատասխանատու կլինեն զննման ծախսերի համար: Այն նախատեսված է վտանգավոր վարակների, ՄԻԱՎ-ի և թմրանյութերի օգտագործման ապացույցների բացակայությունը որոշելու համար: Այս ընթացակարգի ավարտը պարտադիր կլինի աշխատանքի թույլտվություն, արտոնագիր կամ բնակության թույլտվություն ստանալու համար:
Հիմնական նորամուծությունը վարչական պատասխանատվության սահմանումն է: Բժշկական զննումից հրաժարվելը կամ խուսափելը պատժվում է 25,000-ից 50,000 ռուբլի տուգանքով՝ հնարավոր հետագա արտաքսմամբ երկրից: Տուգանքը չվճարելը կրկնապատկում է գումարը:
Ավելին, քննության կարգը խախտող կազմակերպությունների համար սահմանվում են խիստ պատժամիջոցներ՝ մինչև մեկ միլիոն ռուբլի կամ 90-օրյա կասեցում։
Քննության արդյունքները կգրանցվեն միասնական էլեկտրոնային համակարգում։ Եթե միգրանտի մոտ ախտորոշվում է վտանգավոր հիվանդություն կամ թմրանյութերի օգտագործում, բժշկական կազմակերպությունները պարտավոր են տեղյակ պահել Ներքին գործերի նախարարությանը և Ռոսպոտրեբնադզորին՝ հնարավոր արտաքսման որոշումների մասին։
Եթե օրենքը վերջնականապես ընդունվի և ստորագրվի նախագահի կողմից, նոր կանոնակարգերը ուժի մեջ կմտնեն 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ից։