ԱՄՆ-ն չի պլանավորում զորքերի լայնածավալ դուրսբերում Եվրոպայից
ԱՄՆ-ն իր եվրոպացի դաշնակիցներին հստակեցնում է, որ մոտ ապագայում չի պլանավորում իր ռազմական ներկայության լայնածավալ կրճատում Եվրոպայում, և որ ցանկացած փոփոխություն սահմանափակ կլինի, չորեքշաբթի օրը հաղորդել է Politico-ն՝ հղում անելով ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի պաշտոնյաներին։
Յոթ եվրոպական երկրների աղբյուրների համաձայն՝ Վաշինգթոնը տարեսկզբից ի վեր վստահեցնում է իր գործընկերներին, որ կքննարկվեն միայն նպատակային ճշգրտումները և ռոտացիոն ուժերի աննշան կրճատումը, մինչդեռ ամերիկյան մարտական ստորաբաժանումների և սարքավորումների մեծ մասը կմնա մայրցամաքում։ ՆԱՏՕ-ի երկրների մտահոգությունները սրվել են Դոնալդ Թրամփի իշխանության գալուց հետո, ով նախկինում պնդում էր Եվրոպայի պաշտպանության ծախսերը մեծացնելու անհրաժեշտության մասին։
«Մենք կմնանք ներկա», - Politico-ի մեջբերումներով՝ ասել է ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ դեսպանը։ Ըստ նրա՝ վարչակազմը եզրակացրել է, որ կայուն Եվրոպան կարևոր է Վաշինգթոնի շահերի համար՝ չնայած «ԱՄՆ-ի ռազմավարական շրջադարձին դեպի Արևմտյան կիսագունդ և Չինաստան»։
Հրապարակումը նշում է, որ ամերիկյան ռազմական ներկայության ապագան կքննարկվի Բրյուսելում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հանդիպման ժամանակ։ Միջոցառմանն սպասվում է Փենթագոնի ղեկավարի քաղաքականության գծով տեղակալ Էլբրիջ Քոլբիի ներկայությունը։ Աղբյուրների համաձայն՝ նա դաշնակիցներին կհստակեցնի, որ ԱՄՆ-ն ակնկալում է, որ Եվրոպան ավելի նախաձեռնողական քայլեր կձեռնարկի սեփական պաշտպանությունը ամրապնդելու համար, նույնիսկ եթե փոփոխությունները անհապաղ չեն լինի։
Զորքերի հանկարծակի դուրսբերման լրացուցիչ սահմանափակում է ԱՄՆ-ի օրենսդրության պահանջը. Ազգային պաշտպանության լիազորությունների մասին օրենքի համաձայն՝ ԱՄՆ-ն պարտավոր է Եվրոպայում պահել առնվազն 76,000 զորք։ Ներկայում ԱՄՆ զորակազմը կազմում է մոտավորապես 85,000։