Ղրղզստանում ձերբակալել են նոր ընտրություներ պահանջող նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների
Ղրղզստանի Ներքին գործերի նախարարությունը ձերբակալել է ՆԳ նախկին փոխնախարար Կուրսան Ասանովին և նախկին առաջին փոխվարչապետ Աալի Կարաշևին: Նրանք կասկածվում են զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեջ:
Նախարարության տվյալներով՝ մեղադրյալները փորձել են ստեղծել քաղաքացիների խումբ, նախաձեռնել արտահերթ նախագահական ընտրությունների միջնորդություններ և հանրության շրջանում տարածել չստուգված տեղեկատվություն:
Նրանց դեմ հարուցվել է քրեական գործ «Զանգվածային անկարգություններ» հոդվածով:
Երկու ձերբակալվածներն էլ այսպես կոչված «75-ի նամակը» ստորագրողների թվում են:
Այս գործով նախկինում ձերբակալվել են Բեկբոլոտ Տալգարբեկովը, Կուրմանբեկ Դեյկանբաևը և Էմիլ Ուզակբաևը:
ՆԳՆ-ն նախկինում հայտնել էր, որ փետրվարի 9-ին սոցիալական ցանցերում և լրատվամիջոցներում տարածվել է տեղեկատվություն, որ 75 քաղաքացի միջնորդագիր է ուղարկել նախագահ Սադիր Ջապարովին և Ժոգորկու խոսնակ Քենեշ Նուրլանբեկ Տուրգունբեկ Ուլուին՝ խնդրելով անհապաղ նախաձեռնել նոր նախագահական ընտրություններ Ղրղզստանում: Միջնորդագիրը, ենթադրաբար, ստորագրել են գիտական համայնքի ներկայացուցիչներ, նախկին վարչապետներ, նախկին խորհրդարանի անդամներ և հասարակական գործիչներ։