Իսրայելն իր քաղաքացիներին խորհուրդ է տվել խուսափել Հայաստան, Վրաստան, Ադրբեջան այցերից
Իսրայելի Ազգային անվտանգության խորհուրդը ընդլայնել է այն երկրների ցանկը, որտեղ ներկայում Իսրայելի քաղաքացիներին խորհուրդ չի տրվում ճանապարհորդել: Նոր նախազգուշացումները վերաբերում են Հայաստանին, Վրաստանին և Ադրբեջանին:
Որոշումը կայացվել է Իրանի հետ շարունակվող լարվածության և արտասահմանում Իսրայելի քաղաքացիներին սպառնացող աճող սպառնալիքների ֆոնին: Ազգային անվտանգության խորհրդի հայտարարության մեջ նշվում է, որ իսրայելցիներին խորհուրդ է տրվում ձեռնպահ մնալ այդ երկրներ ճանապարհորդելուց մինչև հետագա ծանուցում: Նմանատիպ նախազգուշացումներ նախկինում տրվել էին նաև Արաբական Միացյալ Էմիրությունների համար: Իսրայելի քաղաքացիներին խորհուրդ է տրվում նաև խուսափել Եգիպտոս և Հորդանան ոչ էական ճանապարհորդություններից:
Իշխանությունները շեշտում են, որ նախազգուշացումները հիմնված են անվտանգության ներկայիս իրավիճակի և արտասահմանում Իսրայելի քաղաքացիների համար հնարավոր ռիսկերի գնահատման վրա: