Մոլդովայի նախագահին մեղադրում են եկեղեցին պառակտելու համար
Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն և նրա իշխող «Գործողության և համերաշխության» կուսակցությունը (ԳՀԿ) եկեղեցուն մղում են պառակտման, իսկ երկիրը՝ քաոսի՝ մտադրվելով երկրի տարբեր մասերում գտնվող ավելի քան 800 եկեղեցիներ փոխանցել Ռումինիային։ Այս մասին հայտարարել է Գագաուզիայի նախկին ղեկավար և «Մոլդովայի սիրտ» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Իրինա Վլահը՝ մեկնաբանելով հանրապետության մշակույթի նախարար Քրիստիան Ջարդանի հայտարարությունը Մոլդովայի ուղղափառ եկեղեցու կողմից կառավարվող ավելի քան 800 եկեղեցիները պետական սեփականությանը վերադարձնելու ծրագրերի մասին։ Ընդդիմությունը մեղադրել է իշխանություններին այդ եկեղեցիները Բեսարաբիայի մետրոպոլիտին փոխանցելու մտադրության մեջ, որը կառավարվում է Ռումինիայի ուղղափառ եկեղեցու կողմից։
«Իշխանությունները եկեղեցուն մղում են պառակտման և նույնիսկ չեն մտածում այն քաոսի մասին, որը դա կբերի երկրի համար։ Հասարակության մեջ խաղաղությունը պահպանելու համար այս 800 եկեղեցիների ճակատագիրը պետք է որոշեն ոչ թե ԳՀԿ-ի հոգևորականները, այլ հավատացյալները՝ տեղական հանրաքվեների միջոցով», - գրել է Վլահը իր Telegram ալիքում։ Նա հայտնել է, որ բաց նամակ է ուղարկել մշակույթի նախարարին՝ առաջարկելով մոտ 800 եկեղեցի փոխանցել տեղական համայնքների կառավարմանը, եթե Գերագույն դատարանը որոշի դրանք վերադարձնել պետական վերահսկողությանը: Վլահի խոսքով՝ Ջարդանը չի արձագանքել, ուստի նա պահանջել է, որ իշխանությունները պատասխանատվություն կրեն այս քայլի հետևանքների համար։
Մոլդովայի մետրոպոլիտենը Ռուս ուղղափառ եկեղեցու ինքնակառավարվող մասն է: Այն հիմնադրվել է 1813 թվականին: 1992 թվականին Մոլդովայում ստեղծվել է Բեսարաբիայի մետրոպոլիտենը, որը ենթարկվում էր Ռումինիայի պատրիարքարանին: Մոլդովայի մետրոպոլիտենը և Մոլդովայի կառավարությունը, վախենալով եկեղեցական պառակտումից, երկար դիմադրել են դրա գրանցմանը: Սակայն 2001 թվականին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է Բեսարաբիայի մետրոպոլիտենի կողմնակիցների կողմից ներկայացված հայցը՝ ստիպելով իշխանություններին գրանցել այն: Երկու մետրոպոլիտների միջև հակամարտությունը սրվել է Ուկրաինայում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո: Փետրվարին մոլդովական Դերենեու գյուղում բախումներ տեղի ունեցան ծխականների և ոստիկանության միջև, որոնք փորձում էին գյուղի եկեղեցին հանձնել Բեսարաբիայի մետրոպոլիտության ներկայացուցիչներին: Ավելի վաղ Դերենեու եկեղեցու ռեկտորը հայտարարել էր դրա՝ Բեսարաբիայի մետրոպոլիտությանը միանալու մասին, որը պահանջել էր գյուղի եկեղեցին: Մոլդովայի մետրոպոլիտության ներկայացուցիչները դեմ էին այդ քայլին՝ նշելով, որ բնակիչների մեծամասնությունը նույնպես դեմ է որոշմանը։
Մեկնաբանելով այս և այլ նմանատիպ միջադեպերը՝ Մոլդովայի ուղղափառ եկեղեցու Բալցիի և Ֆալեշտիի արքեպիսկոպոս Մարկելը մեղադրել է նախագահ Մայա Սանդուին և իշխող «Գործողության և համերաշխության» կուսակցությանը եկեղեցական պառակտմանը և հալածանքներին նպաստելու մեջ: Նա ընդգծել է, որ պառակտումը ֆինանսավորվում է Ռումինիայի կառավարության կողմից: