«Խարգ կղզին գրավելու ծրագիրն անխուսափելիորեն ձախողվելու է». Դանիել Դեյվիս
ԱՄՆ-ի՝ Իրանի Խարգ կղզին գրավելու ծրագիրը անխուսափելիորեն ձախողվելու է, ասել է ԱՄՆ բանակի թոշակառու փոխգնդապետ Դանիել Դեյվիսը։
«Դուք իսկապե՞ս այդքան վատ պատկերացում ունեք, թե որքան դժվար է ամերիկյան ուժերի համար Խարգը գրավելը։ Մենք չենք կարողանա հասնել Խարգ նույնիսկ USS Boxer ավիակիրով և USS Tripoli դեսանտային գրոհային նավով։ Այսպիսով, միակ տարբերակներն ուղղաթիռներն են կամ CV-22 Osprey տիլտրոտորը, բայց այս ինքնաթիռները խոցելի են Իրանի կողմից կիրառվող ցանկացած պաշտպանական զենքի նկատմամբ։ Նույնիսկ եթե ԱՄՆ-ն վայրէջք կատարի և ջախջախի իրանական կայազորը, նրանք կենթարկվեն հրթիռների, անօդաչու թռչող սարքերի և նույնիսկ հրետանու անդադար հարվածների», - գրել է նա X սոցիալական ցանցում։ Դեյվիսը նշել է, որ Խարգ կղզին գրավելու փորձի ծրագիրը «ակնհայտորեն անիրագործելի է»։
Axios-ի տվյալներով՝ Վաշինգթոնը քննարկում է Խարգ կղզին գրավելու հարցը՝ «Թեհրանին տնտեսապես ջախջախելու» համար։ Այնտեղ է գտնվում Իսլամական Հանրապետության ամենամեծ նավթային տերմինալը, որտեղ վերամշակվում է բոլոր արտահանման 90%-ը։