«Apple-ի տնօրենը զանգել էր` հետույքս համբուրելու». Թրամփ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Apple-ի՝ հեռացող գործադիր տնօրեն Թիմ Քուքին անվանել է «անհավանական տղա», որի կարիերան «գրեթե անգերազանցելի է» և համեմատել է նրան ընկերության հիմնադիր Սթիվ Ջոբսի հետ։ Նա այս ամենը գրել է Truth Social-ում։
Քաղաքական գործիչը նշել է, որ եթե Ջոբսը «այդքան վաղ չմահանար և ղեկավարեր ընկերությունը Թիմի փոխարեն, ընկերությունը, անկասկած, հաջողակ կլիներ, բայց, անկասկած, ոչ այն չափով, որին հասել է Թիմի ղեկավարության ներքո»։
Թրամփը նաև պատմել է իրենց հանդիպման մասին, որը, իբր, սկսվել է Քուքի զանգով իր առաջին ժամկետի սկզբում։ «Նա բավականին լուրջ խնդիր ուներ, որը միայն ես՝ որպես նախագահ, կարող էի լուծել։ Երբ զանգ ստացա, ասացի. «Վա՜յ, Թիմ Apple-ն է զանգում, ի՜նչ հետաքրքիր է»։ Ես շատ տպավորված էի ինքս ինձնով, քանի որ Apple-ի գործադիր տնօրենը զանգահարում է ինձ՝ հետույքս համբուրելու համար»,- գրել է Թրամփը։ Նա պնդել է, որ խնդիրը լուծել է «արագ և արդյունավետ», ինչը նշանավորել է «երկար և շատ լավ հարաբերությունների» սկիզբը։ Թրամփը պնդում է, որ տարիների ընթացքում Քուքին օգնել է 3-4 անգամ։ «Նա զանգահարում է ինձ, ես օգնում եմ նրան, բայց ոչ միշտ, քանի որ նա երբեմն չափազանց համառ է, և նա արագորեն ավարտում է աշխատանքը՝ առանց մեկ կոպեկ ծախսելու այս շատ թանկ՝ միլիոնավոր դոլարներ արժող խորհրդատուների վրա, ովքեր երբեմն աշխատում են, իսկ երբեմն՝ ոչ»,- գրել է նախագահը։ Նա Քուքին անվանել է «զարմանալի մենեջեր և առաջնորդ», որը «զանգահարում է, օգնություն է ստանում և արդյունքներ է ստանում»։ Թրամփի գրառումը արձագանք էր այն լուրին, որ Թիմ Քուքը հեռանում է Apple-ի գործադիր տնօրենի պաշտոնից՝ 15 տարի ղեկավարելուց հետո։ Սեպտեմբերի 1-ին նրան կհաջորդի Ջոն Տերնուսն՝ ապարատային ճարտարագիտության ավագ փոխնախագահը և ընկերության անդամը 2001 թվականից։ Քուքը կդառնա տնօրենների խորհրդի գործադիր նախագահ և, ըստ Apple-ի հայտարարության, կշարունակի «համագործակցել աշխարհի քաղաքականություն մշակողների հետ», այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգների նախագահի։
Պաշտոնի անցումը միաձայն հաստատվել է ընկերության տնօրենների խորհրդի կողմից։ Apple-ի գործադիր տնօրենը բացատրել է, որ անցումը «մտածված, երկարաժամկետ իրավահաջորդության պլանավորման գործընթացի» արդյունք է։ Քուքի պաշտոնավարման ընթացքում Apple-ի շուկայական կապիտալիզացիան աճել է ավելի քան 11 անգամ՝ հասնելով գրեթե 4 տրիլիոն դոլարի: Հեռանալուց մեկ տարի առաջ նա թողարկեց Vision Pro խառը իրականության ականջակալը: