«Աշխարհը տեսնում է ձեր անվերջ երեսպաշտական ​​հռետորաբանությունը». Մասուդ Փեզեշքիան
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ պարտավորությունների խախտումը, շրջափակումը և սպառնալիքները բանակցությունների հիմնական խոչընդոտներն են։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ողջունել է երկխոսությունը... Պարտավորությունների խախտումը, շրջափակումը և սպառնալիքները իրական բանակցությունների հիմնական խոչընդոտներն են։ Աշխարհը տեսնում է ձեր անվերջ երեսպաշտական ​​հռետորաբանությունը և խոսքերի ու գործողությունների միջև հակասությունները»,- գրել է Փեզեշքիանը X սոցիալական ցանցում։
Վաշինգթոնը և Թեհրանը ապրիլի 8-ին հայտարարեցին հրադադարի մասին։ Հաջորդած բանակցությունները Իսլամաբադում ավարտվեցին անարդյունք, առանց ռազմական գործողությունների վերսկսման որևէ հաղորդագրության, սակայն ԱՄՆ-ն սկսեց իրանական նավահանգիստների շրջափակումը։ Միջնորդները փորձում են կազմակերպել բանակցությունների նոր փուլ։