Վենսն ասել է, որ Շվեյցարիայում Իրանի շուրջ բանակցությունները տեխնիկական բնույթի են
ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը զգուշացրել է, որ Շվեյցարիայում կայանալիք բանակցությունները տեխնիկական բնույթի են և քիչ հավանական է, որ լուծեն Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև բոլոր տարաձայնությունները։
«Այսօր տեխնիկական բանակցությունների սկիզբն է, որոնք չեն լուծի բոլոր տարաձայնությունները, բայց պատմության մեջ առաջին անգամ թույլ կտան մեզ նստել որպես երկու թիմ՝ հասկանալու համար, թե ինչն է ամենակարևորը յուրաքանչյուր կողմի համար, լուծելու այդ հարցերը, լուծելու դրանք և շարժվելու դեպի ավելի լավ ապագա», - Շվեյցարիայում ասել է Վենսը։
Հունիսի 18-ի գիշերը Իրանը և Միացյալ Նահանգները հեռակա կարգով ստորագրել են հուշագիր, որը նախատեսում է փետրվարի 28-ին սկսված ռազմական հակամարտության ավարտ։ Հուշագիրը նաև սահմանում է ժամանակացույց, թե երբ Միացյալ Նահանգները կվերացնի ծովային շրջափակումը, և Իրանը կվերականգնի նավագնացությունը Հորմուզի նեղուցում։ Ավելին, Իրանը պարտավորվում է ձեռք չբերել միջուկային զենք, և իրանական միջուկային ծրագրի հարցը պետք է լուծվի առանձին համաձայնագրով։ Կողմերը այս հարցի շուրջ բանակցություններ կվարեն 60 օրվա ընթացքում։ Թեհրանի համար արդյունքը պետք է լինի Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերացումը։