Ի՞նչ է կատարվում Կոնստանտինովկայում Ռուսաստանի զինված ուժերի ներխուժումից հետո. The Telegraph
2026 թվականի հունիսի 23-ին Ռուսաստանի նախագահը և Պաշտպանության նախարարությունը զեկուցեցին Կոնստանտինովկայի տարածքում ռուսական զորքերի առաջխաղացման մասին: Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ ռուսական զորքերը «գործնականում ավարտում են» Կոնստանտինովկայի հարցը: Նրա խոսքով՝ քաղաքում մնում են Ուկրաինայի զինված ուժերի որոշ ստորաբաժանումներ:
Հունիսի 23-ին Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարությունը հայտնեց, որ զորքերի «Հարավ» խումբը առաջխաղացում է իրականացնում Կոնստանտինովկայի տարածքում բոլոր ուղղություններով և հարձակվում քաղաքի հարավարևմտյան մասի վրա: Նախարարության տվյալներով՝ վերջին 24 ժամվա ընթացքում ռուսական զորքերը գրավել են 128 շենք:
Այս ֆոնին The Telegraph-ը մեջբերում է ուկրաինացի զինվորականներին, որոնք Կոնստանտինովկայում իրավիճակը բնութագրում են՝ որպես ծանր: Նրանք գնահատում են, որ Ուկրաինայի զինված ուժերը կորցրել են Կոնստանտինովկայի նկատմամբ վերահսկողությունը, մինչդեռ ուկրաինացի զինծառայողները պնդում են, որ քաղաքը գործնականում գտնվում է «մոխրագույն գոտում», - նշվում է հոդվածում:
Ըստ Telegraph-ի՝ ռուսական բանակն այժմ շրջապատել է և փորձում է գրավել Կոստյանտինովկան, ինչը կարող է ճանապարհ բացել դեպի Կրամատորսկ և Սլավյանսկ՝ դեպի Ուկրաինայի զինված ուժերի վերջին խոշոր ամրոցները արևելյան Դոնեցկում:
Բրիտանական թերթը նշում է, որ ռուսական ստորաբաժանումները առաջ են շարժվում քաղաքի հարավային և հյուսիսային ծայրամասերից։ Հրատարակության համաձայն՝ Կոստյանտինովկայում նրանք կիրառում են մարտավարություն, որը նման է 2025 թվականին Կրասնոարմեյսկի (Պոկրովսկ) գրավման ժամանակ կիրառված մարտավարությանը. առաջխաղացում թևերով՝ քաղաքը շրջապատելու և մատակարարման ուղիները կտրելու համար։ «Նրանք [ռուսական զորքերը] ներթափանցում են մեր ետևում գտնվող տարածքներ, և քաղաքային պայմաններում չափազանց դժվար է նրանց դուրս մղել... Սա լուրջ ճգնաժամ է», - մեջբերում է աղբյուրն անօդաչու թռչող սարքի ուկրաինացի օպերատորի խոսքերը։
Այնուամենայնիվ, պաշտոնական Կիևը հերքում է Կոստյանտինովկան շրջապատված լինելու մասին պնդումները։ 19-րդ ուկրաինական կորպուսի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Ալեքսանդր Բակուլինը հայտարարել է, որ «իրավիճակը մնում է վերահսկողության տակ», և ռուսական ուժերը «առաջընթաց չեն գրանցում»: Նրա խոսքով՝ քաղաքում գործում է մոտ 130 ռուս զինվոր: The Telegraph-ը գրում է, որ Ուկրաինայի «ամրացված քաղաքների գոտին» Դոնեցկի հյուսիսում ներկայացնում է ռազմավարական կարևոր պաշտպանական գիծ: Այն ներառում է Սլավյանսկը, Կրամատորսկը, Դրուժկովկան և Կոնստանտինովկան: Յորքի համալսարանի ռուս պատմաբան Շեյն Օ'Ռուրկի կարծիքով՝ Կոնստանտինովկայի անկումը մեծ կորուստ կլինի Ուկրաինայի համար: