Իրանը նավթը վաճառում է 20%-ով ավելի բարձր ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների կասեցումից հետո
Իրանական նավթի և դրա ածանցյալների նկատմամբ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների կասեցումից հետո Իրանն սկսել է էներգետիկ ռեսուրսներ արտահանել ԱՄՆ-ի հետ հակամարտությունից առաջ եղած գնից 20%-ով ավելի բարձր գնով, ըստ Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի (խորհրդարան) նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆի։
«Ոմանք ասում էին, որ պատժամիջոցների վերացումը անհեթեթություն էր։ Սակայն պատժամիջոցները վերացվեցին, և այժմ իրանական նավթը վաճառվում է 20%-ով ավելի բարձր գնով, և ստացված գումարը փոխանցվում է հաշիվներին», - ասել է նա Իրանի պետական ​​​​հեռարձակողին տված հարցազրույցում։
Հունիսի 22-ին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության արտասահմանյան ակտիվների վերահսկողության գրասենյակը (OFAC) հրապարակել է փաստաթուղթ, որը հաստատում է, որ Միացյալ Նահանգները տրամադրել է իրանական նավթի և նավթամթերքի արտադրության, մատակարարման և վաճառքի ընդհանուր լիցենզիա։