Իրանն զգուշացնում է Լոնդոնին ԱՄՆ-ին ռազմաօդային բազաներ տրամադրելու որոշման հետևանքների մասին
Թեհրանն զգուշացնում է Լոնդոնին ԱՄՆ-ի ինքնաթիռներին Իրանի դեմ հարվածներ հասցնելու համար բազաներ տրամադրելու իր որոշման հետևանքների մասին, հայտնել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Երեքշաբթի օրը Bloomberg-ը հաղորդել է, որ Մեծ Բրիտանիայի նոր վարչապետ Էնդի Բըրնհեմը թույլատրել է ԱՄՆ-ին շարունակել օգտագործել բրիտանական ավիաբազաներն Իրանի դեմ, այսպես կոչված, «պաշտպանական» հարվածների համար։ «Իրանը վճռական է պաշտպանել իր ազգային ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, ազգային շահերն ու անվտանգությունն ագրեսիայի դեմ, և ցանկացած կողմ, որը որևէ կերպ կմիանա Իրանի դեմ ռազմական ագրեսիային, պատասխանատու կլինի իր որոշման հետևանքների համար», - ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է Մեծ Բրիտանիայի որոշումը՝ իր բազաները տրամադրել ամերիկյան ինքնաթիռներին՝ պնդելով, որ դա խախտում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը։
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 8-ին հայտարարել է, որ հունիսի 18-ի գիշերը Իրանի հետ կնքված հրադադարը այլևս ուժի մեջ չէ։ Հուլիսի 8-ից ի վեր ԱՄՆ զինված ուժերը մի քանի հարձակումներ են իրականացրել Իրանի վրա։ ԱՄՆ-ի կենտրոնական հրամանատարությունը պնդում էր, որ սա արվել է ի պատասխան Հորմուզի նեղուցով անցնող առևտրային նավերի դեմ Իրանի գործողությունների։ Իրանի զինված ուժերը պատասխանեցին՝ հարվածելով Մերձավոր Արևելքի մի քանի երկրներում գտնվող ամերիկյան բազաներին։ Թեհրանը նաև մեղադրեց Վաշինգթոնին հրադադարի համաձայնագիրը խախտելու համար։