Ռումինիան արտաքսում է ռուս դիվանագետի
Ռումինիան արտաքսում է ռուս դիվանագետի, այն բանից հետո, երբ Ռումինիայի ռազմաօդային ուժերը երեք օրվա ընթացքում Ռումինիայի օդային տարածքում խոցել են երեք անօդաչու թռչող սարք (ԱԹՍ), որոնք, ըստ Բուխարեստի, ռուսական էին։ Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել այս կապակցությամբ։
Նշվում է, որ Ռուսաստանի դեսպան Վլադիմիր Լիպաևը կանչվել է Արտաքին գործերի նախարարություն՝ կապված «2026 թվականի հուլիսի 24-26-ը Ռումինիայի օդային տարածքի կրկնակի խախտումների հետ, երբ Ռումինիայի բանակը խոցել է երեք անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք առանց թույլտվության մտել էին Ռումինիայի տարածք»։
Դիվանագիտական ​​առաքելության ղեկավարը ռումինական կողմից ստացել է «կտրուկ բողոք»։ Նրան նաև տրվել է վերբալ նոտա, որով պահանջվում է, որ ռուս դիվանագետներից մեկը լքի Ռումինիան հինգ օրվա ընթացքում։ Ավելին, Ռումինիայի դեսպանը Մոսկվայից հետ է կանչվել Բուխարեստ՝ խորհրդակցությունների համար։