Պուտինը Ռուսաստանի զինված ուժերի հաստիքային թվակազմը մեծացրել է` հասցնելով 2,426 միլիոն
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ռուսաստանի զինված ուժերի հաստիքային թվակազմը մեծացրել է 25,000-ով։
Պաշտոնական իրավական տեղեկատվության կայքում հրապարակված նախագահի հրամանագրի համաձայն՝ Ռուսաստանի զինված ուժերի լրիվ դրույքով աշխատողների թիվը սահմանվել է 2,426,130 միավոր, այդ թվում՝ 1,535,000 զինծառայող։
Այս տարվա հունիսի 12-ի Ռուսաստանի զինված ուժերի լրիվ դրույքով աշխատողների թիվը սահմանելու մասին նախագահի նախորդ հրամանագրի համաձայն՝ զինված ուժերի լրիվ դրույքով աշխատողների թիվը սահմանվել է 1,510,000 անձնակազմ։
Այդ հրամանագրով զինված ուժերի լրիվ հաստիքային թվակազմը սահմանվել է 2,399,130 ​​միավոր։
Հուլիսի 27-ի հրամանագրի համաձայն՝ նախագահը հրամայել է փոփոխություններ կատարել Ռուսաստանի զինված ուժերում ռազմական շինարարության ստորաբաժանումների ստեղծման հետ կապված։
Մասնավորապես, Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության կենտրոնական ապարատի համար առավելագույն թվաքանակը սահմանվում է 13,400 (բացառությամբ անվտանգության և շենքերի սպասարկման անձնակազմի), այդ թվում՝ 4,930 դաշնային պետական ​​ծառայող։