Նյու Յորքում կարգելվի ԱԲ օգտագործումը տարրական և միջնակարգ դպրոցների աշակերտների կողմից
«Նյու Յորք Դեյլի Նյուզ»-ը, հղում անելով երկու աղբյուրի, հաղորդում է, որ Նյու Յորքի Կրթության դեպարտամենտը նախատեսում է արգելել արհեստական ​​բանականության վրա հիմնված գործիքների օգտագործումը նախադպրոցական, տարրական և միջնակարգ դպրոցների աշակերտների համար։ Սա կարգելի մինչև ութերորդ դասարանի աշակերտներին, կամ 600,000 աշակերտների՝ ամբողջ դպրոցական համակարգի երկու երրորդին, օգտագործել արհեստական ​​բանականության գործիքներ ուսուցման ընթացքում։
Այս կանոնները նաև մեծ մասամբ արգելում են դասարանում անհատական ​​սարքերի օգտագործումը նախադպրոցական, առաջին և երկրորդ դասարանների աշակերտների համար։ Քաղաքականությունը խորհուրդ է տալիս, որ 3-5-րդ դասարանների աշակերտները անհատական ​​սարքեր օգտագործեն օրական ոչ ավելի, քան 30 րոպե, իսկ միջնակարգ դպրոցի աշակերտները՝ ոչ ավելի, քան 45 րոպե։
Նոր կանոնները մշակվել են Նյու Յորքի քաղաքապետ Զոհրան Մամդանիի վարչակազմի կողմից։ ԱՄՆ-ում դպրոցներն ու քաղաքականության մշակողները պայքարում են այն հարցի շուրջ, թե որքան վաղ և որքանով պետք է երեխաները ենթարկվեն արհեստական ​​բանականությանը՝ հաշվի առնելով արհեստական ​​բանականության ուսուցման, կենտրոնացման և աշակերտների գաղտնիության վրա ազդեցության վերաբերյալ մտահոգությունների աճը։
Նյու Յորք քաղաքը կրթության մեջ արհեստական ​​բանականության կիրառման երկրի ամենահայտնի փորձարկման վայրն է եղել։ Նոր պահանջները ներկայացնում են անցում դեպի ավելի խիստ սահմանափակումներ:
Ավագ դպրոցի աշակերտների համար արհեստական ​​բանականության օգտագործումը դասարաններում սահմանափակ կլինի։ Աշակերտները կկարողանան օգտագործել նեյրոնային ցանցեր գրագիտության ծրագրերում, կարիերայի կողմնորոշման և հավաստագրման ծրագրերում, ինչպես նաև ընտրված դպրոցների հինգ փորձնական ծրագրերում։
Քաղաքային պաշտոնյաները նախատեսում են ստեղծել ծնողների, աշակերտների, ուսուցիչների, արհմիությունների ներկայացուցիչների և փորձագետների կոալիցիա՝ այս քաղաքականության ձևավորմանը նպաստելու համար։
Քաղաքապետարանը բացառություններ է նախատեսել այս սահմանափակումներից, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ունեցող աշակերտների և անգլերեն սովորողների համար օժանդակ տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև ծրագրավորման առաջադրանքների համար։ Աշակերտները նաև կկարողանան օգտագործել էլեկտրոնային գրքեր։