3 ժամ վերելքի փոխարեն` մի քանի րոպե. չինական գյուղի աշակերտներն այժմ դպրոց են գնում «օդային ավտոբուսով»
Չինաստանի Յուննան նահանգի Նիժուհե գյուղը թաքնված է Նիժու գետի Մեծ կիրճի ամենաներքևում, իսկ Գուանչժայի տարրական գիշերօթիկ դպրոցը գտնվում է լեռան գագաթին՝ ծովի մակարդակից 1650 մետր բարձրության վրա։
Տների և դպրոցի միջև բարձրության տարբերությունը կես կիլոմետրից ավելի է: Մինչև 2022 թվականն այս աշխարհագրական փակուղին տեղացիներին լիովին մեկուսացնում էր արտաքին աշխարհից: Դպրոցականները ստիպված էին իսկական լեռնային արշավ կատարել՝ մոտ երեք ժամ տևողությամբ վտանգավոր արահետներով բարձրանալով զառիթափ ժայռերով, որպեսզի հասնեին դպրոց, ապա նույն ուղղությամբ վերադառնալ: Իրավիճակը փոխվեց, երբ որոշվեց տարածաշրջանը վերածել զբոսաշրջային վայրի: 2022 թվականին այստեղ բացվեց ճոպանուղի և առաջին տեսարժան վայրերի վերելակը՝ «Ցինգյունի աստիճաններ» անվամբ: Ժայռերով վտանգավոր երեքժամյա վերելքը կրճատվեց մինչև 30 րոպե, և չինական լրատվամիջոցները համակարգը անվանեցին «Երկնային ավտոբուս» դեռևս շինարարության փուլում։ Զբոսաշրջիկների հոսքի պատճառով առաջին վերելակը արագորեն հասավ իր հնարավորությունների գագաթնակետին։ Պահեստային վերելակի կառուցումը սկսվեց 2024 թվականի հոկտեմբերին։ Հիմնական կառույցն ավարտվեց 2025 թվականի սեպտեմբերին, և այժմ, մեկուկես տարի տևած լայնածավալ աշխատանքներից հետո, Մեծ կիրճում պաշտոնապես բացվել է երկրորդ վերելակը, ըստ չինական «People's Daily» թերթի անգլերեն տարբերակի։ Նախագծում ներդրվել է մոտ 68 միլիոն յուան (3 միլիարդ 680 միլիոն դրամից ավելի)։ Այժմ երկու հսկա վերելակներ կողք կողքի կանգնած են ժայռի վրա՝ ստեղծելով Չինաստանում եզակի ճարտարապետական լանդշաֆտ։ Նոր վերելակը 20 մետրով ավելի բարձր է, քան նախորդը՝ հասնելով 288 մետր բարձրության։ Ուղևորի խցիկը լիովին թափանցիկ է, ապահովում է 360 աստիճանի տեսանելիություն և բարձրանում է վայրկյանում հինգ մետր արագությամբ։ Ներդրողների համար այս նախագիծը մաքուր բիզնես է։ Երկու վերելակների համակցված հզորությունն այժմ հասնում է ժամում 1200 մարդու, ինչը զբոսաշրջային տարածքի օրական հզորությունը 4000-ից մեծացնում է մինչև 15000 այցելուի և ամբողջությամբ վերացնում հերթերի խնդիրը։
Տեղացի բնակիչների և Նիժուհե և Գուանժայ գյուղերի ուսանողների համար այս բոլոր բարձր տեխնոլոգիական սարքավորումներն անվճար են։ Գիշերօթիկ դպրոց հասնելու ճանապարհը հաշվվում է րոպեներով. նախ երեխաները Պուլի գյուղում նստում են միկրոավտոբուս, որը նրանց տանում է ստորին կայարան։
3 ժամ վերելքի փոխարեն՝ մի քանի րոպե. չինական գյուղի աշակերտներն այժմ դպրոց են գնում «օդային ավտոբուսով» (լուսանկար)