Paul Stronski: Pashiniyan has work to do and he should do it, instead of blaming the US
“US/Armenia relationship is strong, and this is an unforced error. But, Pashiniyan has work to do and he should do it, instead of blaming the US. END”, tweeted Paul Stronski. Who is a Senior fellow in the Russia and Eurasia Program at the Carnegie Endowment for International Peace, professor at Georgetown University.
Paul Stronski addressed Prime Minister Nikol Pashinyan via Twitter with the requirement of strengthening Armenia's pro-American vector in foreign policy. He recalled that Washington has paid Yerevan already $25 million with thus purpose.
"Pashinyan should get down to work and stop playing politics with U.S. U.S. was highly critical of Kocharian and Sargsian in 2008; it pulled MCC funding for key road project because Armenia failed key democratic indicator (March 2008). That was big deal," Stronski recalled in the first place.
"Pashiniyan's recent criticism that U.S. has done nothing to support Armenia since 2018 Velvet revolution is simply not true. U.S. increased its assistance significantly to the country after the transfer of power. Unlike the EU, which pledges money, but delivers slowly, $14 million in additional assistance flowed into Armenia from U.S. within 6 months. In fact, U.S. provided over $25 million to Armenia last year. That is on top of over $1 billion in U.S. assistance to Armenia since 1992," Senior fellow in the Russia and Eurasia Program at the Carnegie Endowment for International Peace revealed.
US/Armenia relationship is strong, and this is an unforced error. But, Pashiniyan has work to do and he should do it, instead of blaming the US. END/