Friday, 15 May, 2020, 17:25
The coronavirus pandemic could cost the global economy between $5.8tn and $8.8tn (£4.7tn-£7.1tn), according to Asian Development Bank (ADB).
That's more than double last month's prediction and equates to 6.4%-9.7% of the world's economic output.
It comes as measures to slow the spread of Covid-19 continue to paralyse economic activity around the world.
Globally authorities have taken aggressive action to cushion their economies from the outbreak's impact.
"This new analysis presents a broad picture of the very significant potential economic impact of Covid-19," the ADB's chief economist Yasuyuki Sawada said.
"It also highlights the important role policy interventions can play to help mitigate damage to economies," he added.