Wednesday, 27 May, 2020, 23:10
Coronavirus patients stop being infectious 11 days after contracting the disease — even if they still test positive for COVID-19 on day 12, according to a new study.
Singaporean infectious disease experts said they found that the virus “could not be isolated or cultured after day 11 of illness,” according to a joint paper from the country’s National Center for Infectious Diseases and the Academy of Medicine.
Researchers looked at the “viral load” in 73 COVID-19 patients to measure whether the bug was still viable and could infect anyone.
“Based on the accumulated data since the start of the COVID-19 pandemic, the infectious period of [coronavirus] in symptomatic individuals may begin around 2 days before the onset of symptoms, and persists for about 7-10 days after the onset of symptoms,” the researchers wrote.